ساخت 6 دستگاه لیزر در حوزه پزشکی توسط محققان ایرانی

رئیس مرکز تحقیقات کاربرد لیزر پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ساخت 6 دستگاه لیزر در حوزه پزشکی توسط محققان ایرانی خبر داد و گفت: تاکنون ۵ مورد از این دستگاه‌ها به بهره‌برداری رسیده است.

ساخت 6 دستگاه لیزر در حوزه پزشکی توسط محققان ایرانیبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا رزاقی اظهار داشت: با توجه به سیاست‌های کلی مرکز تحقیقات کاربرد لیزر و در راستای اهداف شبکه ملی تحقیقات لیزر پزشکی درزمینهٔ بومی‌سازی دستگاه‌ها، سعی کردیم با همکاری مراکز علمی با ایجاد در عرصه تولید دستگاه‌ها در داخل کشور فعالیت‌های خود را گسترش دهیم که درنتیجه آن خوشبختانه تا به امروز موفق شدیم 6 دستگاه را در داخل کشور با همکاری مرکز ملی علوم و فنون تولید کنیم.

وی افزود: کار آزمایی بالینی این دستگاه‌ها به اتمام رسیده و پروانه بهره‌برداری آن‌ها نیز از طرف اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادرشده است.

رزاقی با ذکر این مطلب که در حال حاضر پنج مورد از این تعداد دستگاه‌ها توسط پزشکان متخصص ایرانی در حال استفاده است، اظهار داشت: ششمین دستگاه نیز که در زمینه لیزر در دندان‌پزشکی تولیدشده است که در مرحله کار آزمایی بالینی است و به‌زودی مورداستفاده توسط همکاران دندان‌پزشک قرار می‌گیرد.

رئیس کنگره تازه‌های لیزر پزشکی با اشاره به اینکه این دستگاه‌ها از نظر کارایی توسط پزشکان در حوزه‌های مربوطه تائید شده هستند، افزود: لیزر سنگ‌شکن سیستم ادراری، لیزر برش بافت‌های نرم، لیزر پروستات، لیزر درد و لیزر پوست توسط پزشکان مورداستفاده قرارگرفته و کارآیی آنها اثبات شده است و لیزر دندان‌پزشکی نیز به‌زودی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

رزاقی گفت: این دستگاه‌ها نمونه خارجی نیز دارند اما عملکرد نمونه‌های ایرانی کاملاً مشابه نمونه‌های خارجی است ضمن اینکه قیمت تمام‌شده آن‌ها بسیار کمتر و در حدود نصف نمونه‌های خارجی است که این مسئله می‌تواند صرفه‌جویی ارزی زیادی برای کشور داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: برخی از قطعات این دستگاه‌ها وارداتی است اما قسمت اعظم قطعات در داخل کشور و در مرکز ملی علوم و فنون لیزر ساخته می‌شود.

رئیس کنگره تازه‌های لیزر پزشکی یکی از اهداف مرکز استفاده از لیزر در تشخیص بیماری‌های بدخیم عنوان کرد و افزود: درزمینه سرطان پروستات با استفاده از دستگاه ساخته‌شده در این زمینه، کار را شروع کرده‌ایم و درزمینهٔ برخی از سرطان‌ها نیز برنامه‌ریزی‌هایی در دست انجام داریم تا با همکاری مراکز ذی ربط که در این زمینه فعال هستند، کار را جلو ببریم چراکه معتقدیم مجموعه‌های مختلف باید با یکدیگر همکاری داشته باشند تا بتوان نتیجه مطلوبی را به دست آورد.

وی به برخی دیگر از فعالیت‌های این مرکز اشاره کرد و گفت: مجله‌ای تحت عنوان لیزر در پزشکی به زبان انگلیسی و به‌صورت فصلنامه دراین‌ارتباط منتشر می‌شود که علاوه بر Scopus و PubMed اخذ در سایت ISI نیز نمایه شده است و جزو دستاوردهای این مرکز به شمار می‌رود.

رزاقی اظهار داشت: نتایج تحقیقات این مرکز و مقالات همکاران در داخل و خارج از کشور در این نشریه منتشر می‌شود.

وی به تألیف و انتشار هشت عنوان کتاب درزمینهٔ لیزر به‌عنوان دیگر فعالیت‌های این مرکز اشاره کرد و افزود: این مرکز همچنین موفق شده است مسئولیت قطب لیزر پزشکی ایران را از وزارت بهداشت اخذ کند.

منبع :