راه‌اندازی دستگاه گیرنده ماهواره‌ای پایش تغییرات دریاچه ارومیه

رییس دانشگاه تبریز از راه‌اندازی دستگاه گیرنده ماهواره‌ای دانشگاه تبریز برای پایش و مطالعه تغییرات اقلیمی از جمله ریزگردهای دریاچه ارومیه خبر داد.

راه‌اندازی دستگاه گیرنده ماهواره‌ای پایش تغییرات دریاچه ارومیه

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر محمدرضا پورمحمدی با اشاره به اهمیت پایش در امور احیای دریاچه ارومیه گفت: با استفاده از این ماهواره سیستم‌های جوی، عناصر اقلیمی، پوشش گیاهی، توسعه محدوده‌های نمکی، کاهش سطح آب دریاچه، رطوبت منطقه و ... در هر نیم ساعت می‌تواند مانیتورینگ و رصد شود.

رییس دانشگاه تبریز در ادامه با بیان اینکه هم‌اکنون تصاویر ماهواره‌ای NOAA AVHRR سنجنده‌های 15 و 18، به وسیله این سیستم دریافت می‌شود، اضافه کرد: بعد از رفع تحریم‌ها می‌توان به تصاویر تمام ماهوره‌های جهانی دسترسی پیدا کرد و این سیستم در میان دانشگاه‌های کشور فقط در این دانشگاه وجود دارد.

وی بررسی وضعیت کلی سیستم ماهواره‌ای، برآورد نواقص سخت افزاری و نرم افزاری، کابل کشی مجدد و تعویض تمام اتصالات کابل‌های انتقال دهنده، تعمیر رک کنترل‌کننده برق تعویض قطعات مرتبط، نصب و راه‌اندازی نرم‌افزارهای دریافت و کنترل کننده سیستم Grabber، انجام تست‌های راه‌اندازی سیستم گیرنده، اتصال به مرکز شرکت DartCom کشور انگلستان و دریافت کدهای رهگیری اولیه، نصب نرم‌افزارهای سیستم عامل بر روی PC1 و PC2و ... را از جمله مراحل انجام یافته این پروژه عنوان کرد و افزود: تامین قطعات سخت افزاری مورد نیاز در روند بهینه‌سازی سیستم، دریافت مجوزهای (License) جدید از کمپانی مربوطه در روند دریافت تصاویر ماهواره‌ای، به هنگام‌سازی نرم‌افزارهای iDAP و MacroPro، ایجاد شبکه گردش اطلاعات در محدوده دانشگاه تبریز، ایجاد سیستم ارتباطی به منظور انتقال تصاویر ماهواره‌ای به سازمان محیط زیست، آموزش نیروهای معرفی شده از طرف سازمان ذیربط و ایجاد و تجهیز کارگاه پردازش تصاویر ماهواره‌ای در مرکز آینده پژوهی از مراحل بعدی برای کارایی بیشتر این پروژه است.

دکتر احمد فاخری فرد، استاد گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز نیز در این ارتباط گفت: هر ماهه به طور متوسط هشت جلسه و 10 بازدید از طرح‌های در حال اجرای احیای دریاچه ارومیه از سوی دفتر برنامه‌ریزی و پایش دانشگاه تبریز صورت می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، دکتر علی اکبر رسولی، استاد دانشکده جغرافیا و برنامه‌ریزی و مسؤول مرکز GIS دانشگاه تبریز، راه‌اندازی دستگاه گیرنده ماهواره‌ای دانشگاه جهت بهره‌برداری از اطلاعات ماخوذه در پایش و مطالعات ریزگردهای دریاچه ارومیه را بر عهده دارد.

منبع :