کاوش هیجان انگیز برای نجات محموله غذایی در فضا

فضانوردان به اجبار مجبور به تعمیر یک قطعه از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج آن شدند تا بتوانند محموله حاوی غذا و آب از کره زمین را دریافت کنند.

کاوش هیجان انگیز برای نجات محموله غذایی در فضابه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان دو فضانورد مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی به نام‌های اکات‌کلی، فرمانده کنونی ایستگاه و تیموتی کوپرا مهندس پرواز در یک راهپیمایی دلهره آور و از پیش تعیین نشده در فضا موفق شدند اهرم کنترلی خارج از ISS، ایستگاه فضایی بین‌المللی را در محل اصلی خود مستقر کنند.

گفتنی است، معمولا در ایستگاه فضایی بین المللی برای هر راهپیمایی فضایی از حدود یک ماه قبل از آن برنامه ریزی می‌شود اما به دلیل اهمیت این تعمیر و حرکت موشک باری روسی از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان حاوی 3 تن آب و انواع محموله‌های غذایی و تجهیزات فضایی فرصتی برای برنامه ریزی راهپیمایی میسر نشد.

کارشناسان مدت زمان 3 ساعت و نیم را برای اتمام این ماموریت در نظر گرفته بودند اما فضانوردان با استفاده از چکش و وارد آوردن ضربه به بدنه اهرم و مستقر کردن آن ماموریت خود را در عرض یک ساعت به اتمام رساندند.

این هفتمین راهپیمایی در سال 2015 در فضا بوده است این راهپیمایی بصورت زنده از طریق تلویزیون ناسا NASA TV برای علاقمندان در سراسر جهان پخش شده است.

اگر فضانوردان این راهپیمایی اورژانسی را انجام نمی‌دانند موشک باری از قزاقستان قادر به حرکت و رساندن مواد ضروری به ایستگاه فضایی نمی‌شد.

منبع :