استفاده از باکتری‌ها برای حذف آلاینده‌های رنگ در پساب صنعتی

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از محلول حاوی نوعی مخلوط باکتری رنگ زدا، موفق به تجزیه و تصفیه آلاینده‌های رنگ از پساب‌های صنعتی شدند.

استفاده از باکتری‌ها برای حذف آلاینده‌های رنگ در پساب صنعتیبه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ آقای فردین عبیری، دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی شیمی و پژوهشگر طرح با اشاره به تولید سالیانه 700 هزار تن رنگ مصنوعی در جهان گفت: بزرگترین مصرف کننده این رنگ ها صنایع نساجی و رنگ رزی هستند که بزرگ ترین تولید کننده پساب هم به شمار می روند.

وی افزود: پساب های رنگی وارد محیط زیست شده و موجب آلودگی اکوسیستم های طبیعی از جمله خاک، آب های سطحی و زیرزمینی و موجودات زنده از راه اختلال در فعالیت فتو سنتزی گیاهان موجود در فضای آبی رودخانه ها و دریاها به علت کاهش رسوخ نور می شوند و همچنین اثر سمی برای برخی از موجودات زنده به علت حضور ترکیباتی نظیر کربنات، کلرایدها، سود و علاوه بر آن محصولات حاصل از تجزیه بی هوازی مولکول رنگ (در دستگاه گوارشی انسان و حیوان) مانند آمین های آروماتیکی حلقوی دارند.

عبیری تصریح کرد: شرکت شهرک های صنعتی استان البرز با دارا بودن تعداد قابل توجهی از صنایع رنگ رزی که یکی از بخش های درگیر در این زمینه به شمار می رود  اقدام به همکاری با دانشگاه امیر کبیر کرد و شهرک صنعتی اشتهارد به عنوان محل این پژوهش انتخاب شد.

وی برتری این طرح را در مقایسه بر دیگر پژوهشها، کار عملی روی پساب حاصل از صنایع داخلی برشمرد و افزود: در این پژوهش از لجن فعال تصفیه خانه پساب شهری استفاده شد به این شکل که این لجن طی بیش از 90 روز کار آزمایشگاهی تبدیل به مخلوط باکتری های سازگار شده به محیط پساب گردید.

عبیری گفت: مخلوط باکتری به دست آمده توانایی حذف 60 تا 90 درصد رنگ و حذف قابل توجه ترکیبات سمی حلقوی(آروماتیک آمین) حاصله را نشان داد.

وی اظهار داشت: با توجه به این که روش استفاده شده سازگاری مناسبی با شرایط فیزیکی و شیمیایی پساب مانند دمای (در محدوده C°40  و pHهای بالا) داشت از این رو، این روش بدون انجام هیچگونه تغیراتی در پساب قادر به انجام فرایند تصفیه هست.

پژوهشگر طرح گفت: در روش استفاده شده(مخلوط باکتری ها) بر خلاف روش های شیمیایی قابلیت تجزیه کامل مولکول های رنگ به محصولات  بدون خطر را وجود دارد و برخلاف روش های فیزیکی هیچگونه لجن رنگی ثانویه ای تولید نمی‏ شود.

وی افزود: از نتایج این پژوهش در همه صنایعی که تولید پساب آلوده به رنگ می‏کنند مانند نساجی،غذایی، کاغذسازی وآرایشی می توان استفاده کرد.

این طرح در مراحل بعدی خود باید به شکل نیمه صنعتی درآمده و سپس نمونه صنعتی آن طراحی شود.

این پژوهش در دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقطع کارشناسی ارشد با گرایش زیست فناوری و با عنوان "تصفیه زیستی فاضلاب های صنایع رنگرزی با استفاده از کشت مخلط باکتری ها" با راهنمایی اساتید راهنما، جناب آقای دکتر بابک بنکدارپور و سرکار خانم دکتر نرگس فلاح انجام شده است.

منبع :