امضای تفاهم‌نامه همکاری دو دانشگاه فنی عراق و صنعتی امیرکبیر

تفاهم نامه همکاری مشترک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دو دانشگاه فنی 'وسطی' و 'فرات الاوسط' کشور عراق به امضا رسید.

امضای تفاهم‌نامه همکاری دو دانشگاه فنی عراق و صنعتی امیرکبیر

 تفاهم‌نامه همکاری مشترک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دو دانشگاه فنی 'وسطی' و 'فرات الاوسط' کشور عراق به امضا رسید.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش به نقل ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مراسم امضای این تفاهم نامه همکاری مشترک به امضای دکتر 'سید احمد معتمدی' رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر 'عبدالکاظم الیاسری' رئیس دانشگاه فرات الاوسط به مرکزیت نجف و نماینده دانشگاه وسطی به مرکزیت بغداد رسید.
'احمد موسوی شوشتری' از مسئولان پردیس بین الملل در حاشیه امضای این تفاهم نامه به نقل از دکتر الیاسری اظهار داشت: تا قبل از 2011 حدود 47 واحد دانشگاهی فنی در قالب دانشکده و دپارتمان در استانهای مختلف عراق به صورت مستقل فعالیت داشتند که با پیشنهاد دکتر 'عبدالکاظم الیاسری' این واحدها به صورت 4 دانشگاه فنی تجمیع شدند.
وی افزود: از سال 2011 به بعد، چهار دانشگاه فنی عراق به مرکزیت شهرهای موصل، بغداد، نجف و بصره از وزارت علوم کشور عراق مجوز فعالیت گرفتند که درحال حاضر 72 هزار دانشجو در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل هستند.
شوشتری با یادآوری اینکه دکتر عبدالکاظم الیاسری مسئولیت هماهنگی دانشگاه های فنی عراق را از طرف وزارت علوم این کشور عهده دار است، به سفر اخیر وی به ایران اشاره کرد و گفت: مقدمات همکاری های مشترک میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه های فنی عراق از چهار پنج ماه قبل آغاز شده بود که اکنون این تلاش ها به ثمر رسید و طی چند روز گذشته شاهد امضای تفاهم نامه همکاری بودیم.
وی خاطرنشان کرد: در این جلسه، دکتر الیاسری که ریاست دانشگاه فرات الاوسط نجف را برعهده دارد از طرف این دانشگاه و همچنین به نمایندگی از دانشگاه فنی وسطی بغداد، تفاهم نامه همکاری با دانشگاه صنعتی امیرکبیر را امضا کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: این دو دانشگاه بیش از 30 هزار دانشجو دارند که در مقاطع کاردانی تا دکتری تحصیل می کنند و خواهان اجرای دوره های مشترک با دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند.
به گفته موسوی شوشتری فاز نخست این تفاهم نامه، شامل آموزش دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) رشته های فنی عراق برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی است که طی یک دوره سه ساله اجرا خواهد شد.
وی افزود: دانشجویان کاردانی به کارشناسی در این دوره ها، سال اول تحصیل خود را در کشور عراق سپری می کنند و درس های پایه و جبرانی و آمادگی زبان را می گذرانند و دو سال بعد به ایران آمده و در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحصیل خود را به پایان می رسانند.
شوشتری تصریح کرد: هیچ محدودیتی برای تحصیل در رشته ها و گرایش های فنی مهندسی دانشجویان عراقی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر وجود ندارد و برنامه ریزی ها براساس تقاضا صورت خواهد گرفت.
وی زمان عملیاتی شدن دوره های اجرای مشترک میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و این دو دانشگاه عراق را از مهرماه سال آینده اعلام کرد.

منبع :

مهلا کاشانی