تونل‌های مرموز این سیاره جولانگاه میلیون‌ها روبات

در آینده‌ای نزدیک روبات‌هایی هوشمند محل زندگی و سکونت انسان‌ها در یکی از سیارات مرموز منظومه شمسی را خواهند ساخت.

تونل‌های مرموز این سیاره جولانگاه میلیون‌ها روباتبه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کارشناسان ناسا در نظر دارند با استفاده از هوایماهای بدون سرنشین به ارسال روبات‌هایی ویژه به سیاره مریخ اقدام کنند که این روبات‌ها بتوانند در اعماق سیاره مریخ به حفاری پرداخته و حتی در تونل‌های زیر زمینی مریخ به بررسی‌ پرداخته و سکونتگاه‌های آینده انسان‌ها را شناسایی کنند.

گفتنی است، ناسا برای این کار با یک شرکت سازنده روبات قرار دادی منعقد کرده و در نظر دارد هواپیماهای بدون سرنشین را برای مشاهده جریان گدازه‌ای آتش‌فشانی چند میلیارد سالی در آن سیاره مورد استفاده قرار دهد. 

همچنین برای صرفه جویی در مصرف سوخت قرار است از نوع سیستم پیشرفته حرکتی در این هواپیماها استفاده شود.

کارشناسان ناسا اعتقاد دارند زندگی در تونل‌ها می‌تواند به محافظت در برابر اشعه‌ها کمک کند و انسان‌های فضا نورد می‌توانند در آینده‌ در این تونل‌ها زندگی کرده و این اماکن تبدیل به سکونتگاه‌های انسان ها شود. 

پژوهشگران عمر تونل‌های سیاره مریخ را متعلق به میلیاردها سال پیش می‌دانند. 

حفاری و کشف این تونل‌ها توسط کاوشگرهای امروزی از جمله مریخ نورد کنجکاوی ممکن نیست و نیاز به استفاده از نسل‌ جدیدی از روبات ها برای شناسایی تونل‌های مجهز به فناوری های پیشرفته است. 

در این روبات‌ها از ترکیبی از دوبین‌های بصری، سیستم‌های راداری و دوبین‌های حرارتی برای شناسایی و تدوین نقشه تونل‌های مریخ استفاده خواهد شد. 

هر چند برخی از تونل‌ها به خاطر ورود گدازه‌ها کاملا بسته هستند و امکان حفاری و ورود به آنها با امکانات فعلی مهیا نیست

این روبات‌ها با سرعت 32 کیلومتر بر ساعت حرکت خواهند کرد و برای تامین سوخت از گازهای اعماق زمین مریخ استفاده خواهند کرد.

این غارها برای محققان بسیار مهم هستند زیرا می‌توانند میزان اشعه، برخورد شهابسنگ‌ ها و حرارت اعماق سیاره مریخ را برای اعزام فضانورد بررسی کنند. 

منبع :