امضای تفاهم‌نامه همکاری وزارت علوم و مجمع جهانی شهر اسلامی

تفاهم نامه همکاری آموزشی، پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مجمع جهانی شهر اسلامی توسط معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و رئیس مجمع جهانی شهر اسلامی به امضا رسید.

امضای تفاهم‌نامه همکاری وزارت علوم و مجمع جهانی شهر اسلامی

تفاهم نامه همکاری آموزشی، پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مجمع جهانی شهر اسلامی توسط دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و دکتر مسعود نصرتی رئیس مجمع جهانی شهر اسلامی به امضاء رسید.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش به نقل از ایلنا، هدف از امضای این تفاهم نامه همکاری در زمینه های آموزشی، پژوهشی و فناورانه برای توسعه پایدار شهرهای اسلامی است و توسعه فعالیت های دانشی فناورانه و استفاده از ظرفیت دانشگاهها و مراکز پژوهشی  و همسو سازی پژوهش ها و آموزش های دانشگاهی به سمت پاسخ گویی به نیازهای علمی مجمع جهانی شهر اسلامی،  زمینه اصلی فعالیت طرفین در این تفاهم نامه است.

بر اساس این تفاهم نامه، مجمع جهانی شهر اسلامی نیازهای  آموزشی و فناورانه خود را استخراج و در قالب پروژه تحقیقاتی یا پایان نامه در  اختیار دانشگاهها و مراکز پژوهشی وابسته به  وزارت علوم قرار می دهد  و از توان علمی و فنی دانشگاهها در تدوین اطلس جهانی شهرهای اسلامی،  تدوین برنامه توسعه و احیای شهرهای پایدار و سازگار با محیط زیست و تدوین نقشه راه در حوزه معماری و شهرسازی اسلامی استفاده می کند.

 وزارت علوم نیز بر اساس این تفاهم نامه متعهد است که سیاست ها و تدابیر لازم را برای استفاده از ظرفیت دانشگاهها و مراکز پژوهشی در راستای پاسخ به نیازمندی های علمی مجمع جهانی شهر اسلامی فراهم کند  و در خصوص دعوت از استادان برجسته داخلی و خارجی  در راستای اهداف علمی با این مجمع همکاری کند.

همچنین اعطای بورس تحصیلی خارجی و فرصت  های مطالعاتی بر اساس نیازمندی های مجمع جهانی شهر اسلامی در صورت  تامین هزینه از سوی آن مجمع  و همکاری در برگزاری همایش های علمی و دوره های آموزشی  از دیگر تعهدات وزارت علوم در این تفاهم نامه سه ساله است.

گفتنی است ؛ اولین اجلاس جهانی شهر اسلامی در راستای جایگاه و اهمیت توجه به معیارهای سکونت، مفهوم توسعه پایدار و بهبود کیفیت زندگی و زیست در کتاب آسمانی دین مبین اسلام و ضرورت شناسایی و کاربردی کردن این مفاهیم در فرایند کالبدی توسعه شهری، در شهریورماه 1392 با حضور 27 کشور جهان در قزوین تشکیل شد و  دبیر خانه دایمی این مجمع نیز در این شهر قرار دارد.

منبع :

مهلا کاشانی