استقلال و امید به زندگی با هنرهای دستی دانش‌آموزان نابینا

خیلی خوب است که بچه‌های نابینا بتوانند کاری انجام دهند تا هم اوقات فراغتشان پر شود و هم درآمدی از طریق آن کسب کنند. این کمک می‌کند تا این بچه‌ها به استقلالی نسبی برسند.

استقلال و امید به زندگی با هنرهای دستی دانش‌آموزان نابینا

دانش آموزان نابینای یکی از مدارس استثنایی تهران می گوید: خیلی خوب است که بچه های نابینا بتوانند کاری انجام دهند تا هم اوقات فراغتشان پر شود و هم درآمدی از طریق آن کسب کنند، این کمک می‌کند تا این بچه‌ها به استقلالی نسبی برسند.


به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش به نقل از خبرنگار آموزش و پرورش پانا، آذرماه امسال به مناسبت روز جهانی معلولین مراسمی به میزبانی اداره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران در مدرسه نابینایان شهید محبی تهران برگزار شد که در این مراسم از دانش آموزان و کارکنان استثنایی برگزیده کشوری تقدیر شد.

یکی از چیزهایی که در حاشیه این مراسم توجه همه را به خود جلب می کرد نمایشگاهی از کارهای مکرومه بافی دانش آموزان مدرسه شهید محبی بود. کیف های کوچک و بزرگی که در رنگ ها و مدل های گوناگون روی ردیف میزهای کنار سالن چیده شده بود نگاه ها را به سوی میزی هدایت می کرد که تعدادی از دانش آموزان هنرمند مدرسه دور آن نشسته و مشغول بافتن بودند.

حیدر دانش آموز کلاس هفتم است که دو سال پیش از اهواز به تهران آمده و در خوابگاه مدرسه اقامت دارد. از او درباره چگونگی یادگرفتن مکرومه بافی می پرسم؛ می گوید: زمانی که به تهران آمدم یکی از مربیان مان به نام خانم بلاغی یادگیری مکرومه بافی را به من پیشنهاد داد و من به زودی کار را یاد گرفتم و این روزها درآمد قابل توجهی از این طریق برایم ایجاد شده است.

مرتضی یکی دیگر از بچه های گروه مکرومه بافان مدرسه است که دانش آموز سوم دبیرستان است. او می گوید: این خیلی خوب است که بچه های نابینا بتوانند کاری انجام دهند تا هم اوقات فراغتشان پر شود و هم درآمدی از آن طریق کسب کنند. این کمک می کند تا این بچه ها به استقلالی نسبی برسند و محتاج دیگران نباشند.

اسماعیل هم دانش آموز کلاس هفتم است که از همدان به تهران آمده و در خوابگاه مدرسه زندگی می کند. او می گوید: روزهایی که درسها سنگین باشد روزی 3 ساعت کار بافندگی می کنم و روزهایی که درس کمتری داریم بیشتر کار می کنم.

او به بچه های نابینا و همه کسانی که به نوعی محدودیت های جسمی دارند توصیه می کند با یادگیری بعضی مهارتها فعالیت هایی برای کسب درآمد شروع کنند.

منبع :

مهلا کاشانی