تصویر خیره‌کننده «کاسینی» ناسا از قمر یخی انسلادوس

ناسا یک تصویر خیره‌کننده از قمر یخی انسلادوس سیاره زحل که توسط فضاپیمای کاسینی گرفته شده را منتشر کرده و حلقه‌های متمایز این سیاره غول‌پیکر را در کنار سه قمر آن به نمایش گذاشت.

تصویر خیره‌کننده «کاسینی» ناسا از قمر یخی انسلادوس

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این تصویر خیلی زود پس از سفر نهایی این فضاپیمای کهنه‌کار در 19 دسامبر از قمر یخی انسلادوس گرفته شده است. در زمان ثبت این تصویر، این فضاپیما در فاصله حدود 2.1 میلیون کیلومتری قمر انسلادوس و 2.8 میلیون کیلومتری قمر بزرگتر رئا در حال گردش بوده است.

این تصویر سمت تاریک حلقه زحل را ثبت کرده که باعث می‌شود این سمت نسبت به نواحی قمرها که در مقابل خورشید قرار دارند نسبتا کسل کننده به نظر برسد.

قمر کوچک سوم که اطلس نام دارد نیز در این نسخه جدید ضبط شده است. با این حال، با وجود این واقعیت که در زمان ثبت این تصویر، ماه نزدیک‌تر از رئا بوده، اندازه نسبتا کوچک آن که تنها 32 کیلومتر قطر دارد، باعث می‌شود که کمی بیشتر از یک ذره خاکستری در بالای حلقه زحل به نظر برسد.

اواخر امسال، کاسینی سفر بزرگ پایانی خود را که در آن مانورهای شجاعانه انجام می‌دهد، شروع خواهد کرد که شامل 22 گذر بین سطح زحل و حلقه درونی آن خواهد بود.

منبع :