تولید نوشیدنی آب نیشکر در کشور

مبتکر ایرانی موفق به ساخت دستگاه آبگیری نیشکر شد.

تولید نوشیدنی آب نیشکر در کشور

مهندس علی شیری، مخترع دستگاه آب گیری نیشکر با اعلام این خبر به ایسنا، گفت: این دستگاه با هدف ایجاد فرهنگی جدید در تغذیه سلامت کشور به تولید انبوه رسیده است.

وی با تاکید بر لزوم تغییر فرهنگ مصرف نوشیدنی‌ها در بین جوانان افزود: با توجه به گسترش روزافزون مصرف نوشیدنی‌های انرژی زای صنعتی در بین جوانان، نوشیدنی نیشکر به عنوان یک انرژی زای طبیعی می‌تواند بهترین جایگزین نوشیدنی های صنعتی باشد.

این مخترع همچنین در مقطع کنونی یکی از نیازهای کشور را کارآفرینی خواند و بیان کرد: با توجه به چشم انداز بیست ساله کشور در قطع وابستگی از درآمدهای نفتی و اقتصاد مقاومتی، تنها راه موفقیت کشور گسترش ابداعات و اختراعات نوین و مورد نیاز ایران و جهان است.

شیری، نوشیدنی نیشکر را یکی از نوشیدنی‌های محبوب بسیاری از مردم آسیا و آمریکای لاتین عنوان کرد و اظهار داشت: در کشورهای آسیای جنوبی و آسیای جنوب شرقی، برزیل، آمریکای لاتین و در تمام مناطق هند، پاکستان، بنگلادش، چین، ویتنام، کلمبیا، اندونزی، زامبیا و برزیل به علت فراوانی نیشکر مردم علاقه زیادی به این نوشیدنی دارند و در اکثر نقاط این کشورها دکه‌هایی در کنار خیابان‌ها برای فروش این نوشیدنی مشاهده می‌شود که همراه با طعم های مختلف زنجبیل، لیمو، نعناع، نمک سیاه و ...مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی گفت: مزه آب نیشکر با ذائقه مردم ایران سازگار است که حتی آن را می توان برای شیرین کردن نوشیدنی ها و غذاها و همچنین در پخت و پز استفاده کرد.

شیری در رابطه با میزان کالری 100 میلی لیتر از نوشیدنی نیشکر گفت: 100 میلی لیتر از نوشیدین نیشکر 36 واحد کالری دارد و یک نوشیدنی مقوی محسوب می شود.

این مخترع در رابطه با تاثیر مصرف نیشکر بر افزایش وزن نیز بیان کرد: بسیاری از مردم تصور می‌کنند که نوشیدن آب نیشکر باعث افزایش وزن می‌شود در صورتی که درصد قند موجود در آب نیشکر تنها 13 درصد است و این قند، قند طبیعی است. 80 درصد بقیه شامل آب، مواد معدنی، انواع ویتامین ها و ... است و با ایجاد انرژی و سوخت مورد نیاز بدن از طریق گلوکز موجود در آن موجب احساس سیری شده و همین امر استفاده از آن را برای کاهش وزن توجیه می‌کند.

دستگاه تولید خانگی نیشکر نیز توسط این مخترع به منظور مصارف خانوادگی آن در دست تولید است.


منبع :

خرید کتاب