کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 20 دی 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 20 دی 94

یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


با وجود امتحان در طول هفته روش درس هر روز در همان روز را به‌سختی می‌توانم اجرا کنم!

پاسخ 1- وقتی از مدرسه به خانه برگشتید، قبل از این‌که بخواهید برنامه‌ی آن روز را شروع کنید چند سؤال مهم از خودتان بپرسید تا بهتر بتوانید اولویت‌های مطالعاتی خود را مشخص کنید.

الف- آیا مطالعه‌ی درس امروز آن‌قدر اهمیت دارد که همین الان بخواهم آن را مطالعه کنم؟

ب- آیا برای امتحان فردا آمادگی نسبی دارم که بتوانم آن را در اولویت دوم قرار بدهم؟

ج- اگر مطالعه برای امتحان را در اولویت اول بگذارم میزان نگرانی‌ام کم‌تر می‌شود؟

البته اگر هم‌چنان نگرانی امتحان فردا را دارید، ابتدا درس مورد نظر را برای امتحان مطالعه کنید و در همان روز بعد از این کار درس‌های امروزتان را هم مطالعه کنید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 2- ممکن است از آن‌جا که باید قسمتی از وقت خود را برای درس هر روز در همان روز اختصاص دهید احساس کنید با کمبود زمان مواجه می‌شوید اما به این موضوع توجه داشته باشید که چنان‌چه شما درس هر روز را مطالعه کنید و تعدادی تمرین حل کنید باعث می‌شود که نمودار یادگیری بالاتر برود، درس‌ها در ذهن شما بهتر تثبیت شود و بعداً زمان کم‌تری برای به خاطرآوری و مرور آن نیاز خواهید داشت. پس اگر بتوان با یک برنامه‌ریزی دقیق هر روز مدت‌زمانی را (حدود 1 ساعت) به مطالعه‌ی درس هر روز همان روز اختصاص دهید در آینده صرفه‌جویی بیش‌تری در وقت خواهید داشت.

محمد کتابدار

پاسخ 3- هدف از مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز یادآوری موضوع درس‌هاست و اصرار به یادگیری کامل مباحث در همان روز، وقت‌گیر و مخلّ آرامش است. این نوع مطالعه عبارت است از مرور سریع مطالب درسی و یادآوری قسمت‌های مهم و نکات کلیدی آن‌ها. برای صرفه‌جویی در زمان می‌توانید قبل از مطالعه‌ی درس همان روز، چکیده‌ای از مطالب تدریس‌شده در کلاس درس را به زبان خودتان بنویسید و سپس کتاب درسی را روخوانی کنید.

سارا شفافی

پاسخ 4- با توجه به این‌که در زمان امتحانات درس جدیدی در مدرسه تدریس نخواهد شد و شما فقط درس‌های خوانده‌شده را مطالعه خواهید کرد، از این بابت نگرانی نداشته باشید؛ ولی در زمانی که این مشکل به وجود می‌آید می‌توانید با کمی تلاش بیش‌تر ساعات مطالعه‌ی خود را افزایش دهید تا از برنامه‌ی خودتان عقب نمانید.

محمد تره‌باری

پاسخ 5- موضوع این‌جاست که توقع شما از اجرای روش خواندن درس هر روز در همان روز در چه حدی است. مسلماً نمی‌توان در ایام امتحانات مستمر کل مبحث روز را به طور کامل پوشش داد، اما هر طور شده باید عناوین مهم، تیتر‌ها و مرور اجمالی متن به علاوه چند تمرین انجام شود. قطعاً با این کار اجرای روش درس هر روز در همان روز تضمین می‌شود.

سیدبهادر جبلی

پاسخ 6- این یک تکنیک پایه‌ایِ چند منظوره است. در این روش، قبل از ورود به ریتم فراموشی مطالب، آن‌ها را تثبیت می‌کنید، با افزایش تعداد دفعات مطالعه، تسلط خود بر مباحث را بیش‌تر می‌کنید و هم‌زمان در طول این فرایند در حال ساختن نمره‌های بالا در آزمون‌های برنامه‌ای و مستمر هستید. برای این تکنیک حداکثر 1.5 ساعت زمان صرف کنید. قطعاً شروع یک روش موفقیت‌آمیز در نیمه‌های سال تحصیلی بر روش‌های نادرستی که از ابتدای سال در پیش گرفته بودید تأثیرگذار خواهد بود و این علامت مثبتی از تغییر مثبت است. با آسودگی خاطر، با صرف زمان به این تکنیک ادامه دهید و به نقش استمرار در موفقیت آن توجه کنید. موفقیت در امتحاناتی که آن‌ها را مانعی بر سر راه انجام این روش می‌دانید کاملاً به وسیله‌‌ی اجرای درست آن تضمین می‌شود.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 7- اگر از ابتدای مهر روش پیش‌خوانی و درس هر روز در همان روز را اجرا کرده‌اید یا مدتی است که آن را اجرا می‌کنید نباید چندان مشکلی داشته باشید؛ زیرا برخلافِ دانش‌آموزانی که این تکنیک را اجرا نمی‌کنند و تا حرف ِامتحان می‌شود مطالعه‌ی همه‌ی درس‌های دیگر را کنار گذاشته و به این ترتیب فرصت و فرجه‌ی بیش‌تری ایجاد می‌کنند، شما همواره آماده‌ی امتحان دادن هستید. البته در فاصله‌ای که تا امتحان آن درس دارید باید وقتی بیش‌تر از معمول به آن درس اختصاص دهید و با تکنیک‌های بازیابی، مرورِ کتاب خودآموزی و حل تعداد بیش‌تری مسئله (یا سؤال) تشریحی و تستی آمادگی خود را به سطحی مطلوب برسانید.

عطاءالله غبرایی