منتظر هک شدن مغز انسان باشید

دانشمندان علوم اعصاب در گام بعدی ارائه فناوری‌های مرتبط با مرکز فرماندهی بدن به دنبال تحقق ایده هک کردن مغز هستند.

منتظر هک شدن مغز انسان باشید

دانشمندان علوم اعصاب در گام بعدی ارائه فناوری‌های مرتبط با مرکز فرماندهی بدن به دنبال تحقق ایده هک کردن مغز هستند.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش، در خلال برگزاری نمایشگاه تجهیزات الکترونیکی مصرفی در لاس‌وگاس آمریکا موسوم به CES انبوهی از فناوری‌های جاه‌طلبانه مرتبط با حوزه سلامت و به ویژه سیستم عصبی ارائه شد که یکی از آنها بیش از سایرین جلب توجه می‌کرد.

اینکه بتوان سیگنال‌های مغزی را کنترل کرد تا ضمن دستکاری آنها بتوان به ارتقای سطح سلامت افراد کمک کرد، فلسفه نهفته در پس نوآوری جدیدی است که به آن «هک کردن مغز» هم گفته می‌شود.

در این نمایشگاه شرکتی به نام BrainCo از فناوری جدیدی رونمایی کرد که گرچه ساختار کوچک و ساده‌ای دارد اما می‌توان از آن در دستکاری هدفمند سیگنال‌های مغزی استفاده کرد.

این فناوری جدید نوعی هدبند ویژه کنترل فکر است که قابلیت هک نمودن امواج مغزی را دارد. محققانی که این دستگاه را طراحی کرده‌اند معتقدند که نوآوری‌شان کارایی گسترده‌ای دارد، از بهبود محدوده تمرکز گرفته تا تشخیص بیماری‌ها و کنترل هوشمندانه وسایل مختلف خانه و یا حتی اندام‌های مصنوعی.

این دستگاه جدید امواج مغزی را به سیگنال‌های الکترونیکی ترجمه می‌کند.

در حاشیه برگزاری نمایشگاه CES، محققان شرکت BrainCo در آزمایشی دیدنی نشان دادند که چگونه می‌توان از این هدبند برای کنترل سیگنال‌های مغزی و دستکاری آنها با هدف هدایت اندام‌های مصنوعی استفاده کرد.

این نوآوری می‌تواند به بروز تغییرات امیدوارکننده در زندگی معلولان حرکتی نقص عضو منجر شود.

منبع :

مهلا کاشانی