کاهش هزینه‌های درمان با ارتقای سطح سلامتی

مردم به دنبال ارتقای سطح سلامتی ، هزینه‌های دارویی و بستری کمتری را خواهند داشت.

کاهش هزینه‌های درمان با ارتقای سطح سلامتیدکتر عبدالرحمن رستمیان نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس و رئیس چهارمین کنگره خودمراقبتی و آموزش بیمار و فوق تخصص روماتولوژی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: یکی از قسمت های مهم اقتصاد مقاومتی می تواند بحث خودمراقبتی باشد .خودمراقبتی بدین معنی است که مردم علاوه بر اطلاعات کافی از سلامتی،آنقدر توانمند شوند که مهارت به کارگیری آن را هم داشته باشند و بتواننند سطح سواد سلامتیشان را بالا ببرند.

وی ادامه داد: مردم به دنبال ارتقای سطح سلامتی ، هزینه های دارویی و بستری کمتری را خواهند داشت . از این رو ضرورت وجود یک برنامه جامع خودمراقبتی برای هر مکان و هر زمان در این خصوص حس می شود.

رستمیان بیان کرد : کاری که در چند سال اخیر در قسمت معاون بهداشتی نیز انجام می شود توجه به بحث خودمراقبتی است، همچنین داشتن ارتباط مناسب با وزارت آموزش و پرورش بعنوان مهمترین مکان آموزشی بخصوص برای افرادی که در سن پایین هستند می تواند آ تاثیرات آموزشی خوبی بگذارد.

این متخصص روماتولوژی اظهار داشت :طبق منابعی که در اختیار داریم به ازای هر یک دلاری که در آموزش هزینه شود پنج دلار صرفه جویی شده و این به سود ما است که در زمینه آموزش گام برداریم. هرچند کمبودهای زیادی داریم اما  در کشور( در میان مدت و بلند مدت ) این ضرورت کار وجود دارد و امیدواریم این کمبودها هرچه زودتر جبران شود.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در پایان خاطر نشان کرد:طراحی برنامه های جامع در حدود حداقل 20درصد از هزینه های درمانی را کم می کند و اگر مردم بتوانند خودمراقبتی و سواد سلامتی بالاتری داشته باشند، قطعا زندگی سالمتری و جامعه شاداب تر و بانشاط تری خواهیم داشت، همچنین اگر به یک بیماری مبتلا شدند، بتوانند به موقع مراجعه کنند، از عوارض و تشدید بیماری بسیار جلوگیری می کنند، دیده شده وقتی آموزش های لازم برای خود مراقبتی داده شده است، علاوه بر درمان سریع با هزینه های درمانی کمتر ،بیمار از زندگی با کیفیت تر و طول عمر بیشتر برخوردار گشته است.

منبع :