روش‌های مطالعه‌ی فیزیک دانش آموزی که از تراز4600 به 7500رسید!

در مقاله‌ی زیر، محمدجواد طبی‌کبیر، رتبه‌ی 31 منطقه‌ی 3 رشته‌ی ریاضی که فیزیک را 83 درصد زده است، از روش‌های مطالعه‌اش در این درس گفته است.

روش‌های مطالعه‌ی فیزیک دانش آموزی که از تراز4600 به 7500رسید!

در مقاله‌ی زیر، محمدجواد طبی‌کبیر، رتبه‌ی 31 منطقه‌ی 3 رشته‌ی ریاضی که فیزیک را 83 درصد زده‌ است، از روش‌های مطالعه‌اش در این درس گفته است. او از جمله سخت‌کوش‌هایی است که از بهار (در استان همدان) موفق به کسب این رتبه شد و 3 سال دانش‌آموز کانون بوده‌ و هم‌اکنون دانشجوی رشته‌ی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف است و با کانون نیز به عنوان پشتیبان ویژه‌ی دانش‌آموزان برتر همکاری دارد. قبلا نیز از او دو مقاله تحت عنوان‌های " چگونه درصد عربی را به 95% رساندم ؟ " و " چگونه ترازم را از 4600 به 7500 رساندم! " در سایت کانون منتشر شده که مورد استقبال دانش‌آموزان واقع شد.


یکی از مهمترین ویژگی‌های خودتان را بیان کنید که در موفقیت شما نقش مثبتی داشته است:

سخت‌کوش و پرتلاش بودن.

آیا در این درس المپیادی بودید؟

خیر.

روش مطالعه‌ی شما در این درس چگونه بود؟

با توجه به برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها، دروس و مفاهیم را انتخاب می‌کردم و بعد از خواندن خلاصه‌ها به تست‌زنی می‌پرداختم و روش تست‌زنی من این‌گونه بود که ابتدا تعداد تست‌ها را به تعداد روزهای باقی‌مانده تا آزمون تقسیم می‌کردم و در هر روز همان تعداد تست را حل می‌کردم.

یک برنامه‌ای بودن را در منابع و برنامه‌ی مطالعاتی این درس چقدر موثر می‌دانید؟

خیلی زیاد. این درس مستلزم وقت و تمرکز زیاد است و هم‌چنین به یک برنامه‌ی منسجم نیاز دارد که کانون تمام این موارد را در اختیار من قرار داد و باعث شد به موقع و خیلی عالی این درس را برای کنکور جمع کنم.

چقدر ذهن شما در مورد روش‌های مطالعه‌تان در این درس شفاف و واضح بود؟ در واقع فراشناخت داشتید.

بنده در این درس روش‌های مختلفی را در طول سال امتحان کردم و در نهایت به بهترین روش که مخصوص خودم بود رسیدم و این باعث شد تسلط بیشتری روی مباحث داشته باشم.

از کدام منابع کانونی در این درس بهره بردید؟

آبی 30 سال و آبی 10 سال و زرد اختصاصی.

مهمترین منبع شما در این درس چه بود؟

آبی کانون.

کتاب درسی چه جایگاهی در منابع شما داشت؟ کتاب درسی شما احتمالا پر از نوشته و نکته است؟

البته اولین منبع هر درس کتاب درسی آن است و برای من هم این‌گونه بود اما کتابم پر از نکته نبود بلکه نکاتم را در همان کتاب آبی یادداشت می‌کردم.

کتاب آبی چه جایگاهی در منابع شما داشت؟

یکی از منابع اصلی من بود.

لزوما دبیر خصوصی داشتید و آیا لزوما باید دبیر خصوصی داشت؟

خیر. دبیر خوب داشتن می‌تواند یکی از علل موفقیت در این درس باشد ولی تنها دلیل نیست بلکه خیلی از عوامل و دلایل دیگری هم در موفقیت این درس نقش دارند.

آیا از سایت کانون و خدمات آن برای این درس خود استفاده می‌کردید؟ خلاصه درس، فیلم 3 دقیقه‌ای، کلکسیون روش‌ها، کلاسور ارزیابی

بله بسیار، مخصوصا خلاصه‌درس‌ها و نکات و هم‌چنین تست‌های مجموعه‌ای که مخصوص هر آزمون بود کمک شایانی به من کرد.

از چه زمانی به صورت جدی مطالعه‌ی این درس را برای کنکور آغاز کردید؟

از تابستان سال دوم دبیرستان.

از چه زمانی دقیقا روش مطالعه و تست زدن خودتان را در این درس پیدا کرده بودید؟

سال سوم بود که توانستم در این درس به روش مخصوص و پربازده‌ی خودم برسم.

چگونه هدف‌گذاری می‌کردید؟ مثلا آیا در این درس از همان ابتدا عالی بودید یا چگونه افزایش تراز دادید؟

خیر. من کلا ترازم در اوایل حضورم در کانون کم بود (حدود 4600) و توانستم کم‌کم خودم را به سطح 7500 نیز برسانم. در مورد این درس هم وضعیت خوبی نداشتم اما توانستم به تدریج به سطح بالا برسم.

اولویت شما در تست زدن چه بوده است؟ سوال‌های کنکور سراسری یا تالیفی

در اوایل درس خواندن و مطالعه‌ی خودم ابتدا سوال‌های تالیفی کار می‌کردم اما در سال آخر دبیرستان بیشتر روی سوال‌های کنکور سراسری تمرکز کردم.

بعد از تست زدن چه کار می‌کردید؟

اگر نکته یا مورد خاصی بود در یک کلاسور مخصوص یادداشت می‌کردم و اگر هم نکته یا مورد خاصی نبود به آن تست بر اساس اهمیت نمره می‌دادم.

شما در 70 آزمون کانون شرکت کرده‌اید آیا در آزمون‌های کانون همیشه این درس را 100 درصد می‌زدید؟

خیر بنده همیشه 100 درصد نمی‌زدم و هم‌چنین به دنبال این درصد هم نبودم زیرا به نظر من ماهیت آزمون درصد بالا نیست. من بیشتر دنبال تثبیت مطالب بودم نه رکورد.

بعد از آزمون در این درس چه کار می‌کردید؟ آیا روش خاصی برای تحلیل و بررسی این درس داشتید؟

بعد از هر آزمون سوال‌های آن آزمون را بررسی می‌کردم (همه‌ی سوال‌ها چه آن‌هایی که درست جواب داده بودم چه غلط‌زده‌هایم.) در آخر هم مهمترین نکات را در کلاسور یادداشت می‌کردم.

چقدر در هفته برای مطالعه و تست زدن این درس زمان می‌گذاشتید؟

هفته‌ای 10 الی 12 ساعت.

تعادل تستی- تشریحی را در این درس چگونه رعایت می‌کردید؟ آیا برای این درس ابتدا تشریحی بعد تستی کار می کردید؟

من چون زمان کافی برای تشریحی کار کردن نداشتم سوال‌های تستی را به روش تشریحی حل می‌کردم یعنی هم راه‌حل را کامل می‌نوشتم هم جواب آخر برایم مهم بود.

تعادل پیش و پایه را در این درس چگونه رعایت می‌کردید؟

من سعی کردم سال سوم را بسیار سخت تلاش کنم و در این درس به تسلط برسم تا در سال چهارم فقط به مرور بپردازم و همین‌طور هم شد و توانستم سال سوم را خوب جمع‌بندی کنم و در سال آخر بیشتر به فیزیک پیش بپردازم.

تعادل بین مطالعه شخصی و کلاس رفتن یا داشتن دبیر خصوصی در مورد شما چگونه بود؟

من با وجود این‌که معلم‌های خوب و نسبتا توانایی داشتم بیشتر در خانه و به تنهایی درس می‌خواندم و به نظر من منابعی که ذکر کردم برای این درس کافی است.

پیشروی آزمون‌های کانون در این درس چگونه بود؟ و چقدر برنامه راهبردی شما را در کسب این درصد کمک کرد؟

آزمون‌های کانون و خصوصا برنامه‌ی راهبردی آن پلی برای موفقیت در این درس هم‌چنین در کنکور است. به نظر من مهم‌ترین شاخصه‌ی کانون برنامه‌ی راهبردی آن است که به من کمک کرد این درس را به مرور و به تدریج یاد بگیرم و به تسلط کافی برسم.

چقدر سوالات آزمون‌های کانون در این درس از نظر شما مشابه کنکور بود و به شما در شبیه‌سازی شرایط کنکور کمک کرد؟

به نظر من مهم‌تر از سوال‌های آزمون، حس و شرایط سر آزمون بسیار کمک‌کننده بود البته سوال‌های کانون سطح بالاتری داشت و این خود باعث شد تا در کنکور به سوال وقت‌گیر و تازه‌ای برخورد نکنم.

تلفیق برنامه مدرسه و کانون در این درس برای شما چگونه بود؟

برای من مهم‌ترین هدف برنامه‌ی راهبردی بود و ابتدا سعی می‌کردم خودم را به برنامه برسانم و برای مدرسه هم متناسب با نیاز پیش‌خوانی می‌کردم.

نقش برتری بازیابی به بازخوانی را در این درس برای خودتان چگونه می‌دانید؟

بیشتر دانش‌آموزان فکر می‌کنند هرچه بیشتر بخوانند بیشتر یاد می‌گیرند و تسلط می‌یابند اما به نظر من بازخوانی خوب است اما نمی‌تواند باعث تفاوت بین برترها و دانش‌آموزان عادی شود. دانش‌آموزان برتر، بازیابی بهتری نسبت به بقیه دارند وگرنه ساعت مطالعه‌ی بالا را شاید اکثر بچه‌ها داشته باشند.

آیا کتاب خودآموزی برای این درس داشتید؟ سوالاتی که اشتباه می‌زدید یا مهم بودند را کجا یادداشت می‌کردید؟

از ایده‌ی این کتاب استفاده کردم به این صورت که کلاسوری برای خودم تهیه کردم و این نکات را در آن یادداشت کردم.

نظر شما در مورد کیفیت سوال‌های آزمون در این درس چیست؟ آیا سوالات آزمون‌های کانون به شما در کسب این درصد کمک کرد؟

سطح سوالات آزمون متوسط رو به بالاست و این برای کسانی که درصد بالا می‌خواهند بسیار خوب است. البته نکات و ریزه‌کاری‌های طراحان نیز کمک شایانی به من کرد.

با توجه به این‌که درصد شما در دروس دیگر هم بالا بوده است چگونه غرق مطالعه‌ی این درس نمی‌شدید و به دروس دیگر هم توجه می‌کردید؟ چقدر تعادل داشتید. درصد‌های شما در دیگر دروس چگونه بود؟

من برنامه‌ی منسجمی داشتم و اتفاقا در این درس تلاش کمتری می‌کردم زیرا روش بهتری داشتم. در دروس دیگر هم درصدهایم عبارتند از :

ریاضی: 47درصد، شیمی: 63 درصد، ادبیات: 63 درصد، عربی: 95 درصد (با روش مخصوص خودم مطالعه می‌کردم که مقاله‌ی آن در سایت کانون در دسترس است.)، دینی: 95 درصد و زبان 50 درصد

آیا اولیا یا دوستان شما در کسب این درصد نقشی داشتند؟

بله سطح پایین دوستانم در این درس باعث شد تا حس کمک به هم‌نوع در من تقویت شود این باعث شد تا با کمک و توضیح به دوستانم خودم هم تسلط بیشتری پیدا کنم.

نقش دبیران خودتان را در علاقمندی و موفقیت خودتان در این درس چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در این درس دبیر توانایی داشتم که با عشق و علاقه این درس را به ما توضیح می‌داد و این باعث جذب شدن من به این درس می‌شد (آقای بهرامی دبیرم بودند که از ایشان کمال تشکر را دارم.)

نقش پشتیبان ویژه شما در این موضوع چگونه بود؟

پشتیبان ویژه‌ی من هادی منافی بودند که با پیشنهاد دادن روش‌های مختلف و هم‌چنین در اختیار گذاشتن تجاربشان به من کمک فراوانی کردند.

از کدام روش‌های یادگیری برای فهم بیشتر استفاده می‌کردید؟ مثلا یاد دادن به دیگران، رسم درخت دانش و ...

یاددادن به دیگران و خلاصه‌نویسی.

آیا نکته‌ای هست که دوست داشته باشید به دانش‌آموزان کنکوری دیگر بگویید؟

تا می‌توانید تلاش کنید و بدانید که خداوند عادل‌ترین فرمان‌رواست و مطمئنا نتیجه‌ی کار خود را خواهید دید.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی