روش‌های مطالعه‌ی فیزیک دانش آموزی که از تراز4600 به 7500رسید!

در مقاله‌ی زیر، محمدجواد طبی‌کبیر، رتبه‌ی 31 منطقه‌ی 3 رشته‌ی ریاضی که فیزیک را 83 درصد زده است، از روش‌های مطالعه‌اش در این درس گفته است.در مقاله‌ی زیر، محمدجواد طبی‌کبیر، رتبه‌ی 31 منطقه‌ی 3 رشته‌ی ریاضی که فیزیک را 83 درصد زده‌ است، از روش‌های مطالعه‌اش در این درس گفته است. او از جمله سخت‌کوش‌هایی است که از بهار (در استان همدان) موفق به کسب این رتبه شد و 3 سال دانش‌آموز کانون بوده‌ و هم‌اکنون دانشجوی رشته‌ی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف است و با کانون نیز به عنوان پشتیبان ویژه‌ی دانش‌آموزان برتر همکاری دارد. قبلا نیز از او دو مقاله تحت عنوان‌های " چگونه درصد عربی را به 95% رساندم ؟ " و " چگونه ترازم را از 4600 به 7500 رساندم! " در سایت کانون منتشر شده که مورد استقبال دانش‌آموزان واقع شد.


یکی از مهمترین ویژگی‌های خودتان را بیان کنید که در موفقیت شما نقش مثبتی داشته است:

سخت‌کوش و پرتلاش بودن.

آیا در این درس المپیادی بودید؟

خیر.

روش مطالعه‌ی شما در این درس چگونه بود؟

با توجه به برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها، دروس و مفاهیم را انتخاب می‌کردم و بعد از خواندن خلاصه‌ها به تست‌زنی می‌پرداختم و روش تست‌زنی من این‌گونه بود که ابتدا تعداد تست‌ها را به تعداد روزهای باقی‌مانده تا آزمون تقسیم می‌کردم و در هر روز همان تعداد تست را حل می‌کردم.

یک برنامه‌ای بودن را در منابع و برنامه‌ی مطالعاتی این درس چقدر موثر می‌دانید؟

خیلی زیاد. این درس مستلزم وقت و تمرکز زیاد است و هم‌چنین به یک برنامه‌ی منسجم نیاز دارد که کانون تمام این موارد را در اختیار من قرار داد و باعث شد به موقع و خیلی عالی این درس را برای کنکور جمع کنم.

چقدر ذهن شما در مورد روش‌های مطالعه‌تان در این درس شفاف و واضح بود؟ در واقع فراشناخت داشتید.

بنده در این درس روش‌های مختلفی را در طول سال امتحان کردم و در نهایت به بهترین روش که مخصوص خودم بود رسیدم و این باعث شد تسلط بیشتری روی مباحث داشته باشم.

از کدام منابع کانونی در این درس بهره بردید؟

آبی 30 سال و آبی 10 سال و زرد اختصاصی.

مهمترین منبع شما در این درس چه بود؟

آبی کانون.

کتاب درسی چه جایگاهی در منابع شما داشت؟ کتاب درسی شما احتمالا پر از نوشته و نکته است؟

البته اولین منبع هر درس کتاب درسی آن است و برای من هم این‌گونه بود اما کتابم پر از نکته نبود بلکه نکاتم را در همان کتاب آبی یادداشت می‌کردم.

کتاب آبی چه جایگاهی در منابع شما داشت؟

یکی از منابع اصلی من بود.

لزوما دبیر خصوصی داشتید و آیا لزوما باید دبیر خصوصی داشت؟

خیر. دبیر خوب داشتن می‌تواند یکی از علل موفقیت در این درس باشد ولی تنها دلیل نیست بلکه خیلی از عوامل و دلایل دیگری هم در موفقیت این درس