افزایش تولیدات علمی پژوهشگاه علوم انسانی

سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه شیب تولید مقالات علمی این پژوهشگاه تاکنون دو برابر شده است، گفت: مصمم به افزایش سرانه تولیدات علمی هستیم.

افزایش تولیدات علمی پژوهشگاه علوم انسانی

سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه شیب تولید مقالات علمی این پژوهشگاه تاکنون دو برابر شده است، گفت: مصمم به افزایش سرانه تولیدات علمی هستیم.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش حسینعلی قبادی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار کرد: ایران کشوری است با تمدنی به قدمت حدود هفت هزار سال و از جمله تمدن هایی که معنویت در آن موج می زند.

وی حقیقت تمدن ایرانی را سرشار از روح لطیف فرهنگ دانست و ادامه داد: این تمدن همواره با شعر و زیبایی شناسی عجین بوده و عامل خلق میراث های ارزشمند و گرانبار است. 

قبادی تصریح کرد: در هیچ تمدنی تا این اندازه شاهد شاهکارهای متعدد و نفیس نیستیم آثاری که نه تنها سرآمد هنر و فکر ایرانیان است بلکه سرآمد جهان نیز هستند، اسطوره های ایرانی در دوران مختلف هر یک شاهکار جهانی هستند.

سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اضافه کرد: در دوران تمدن اسلامی نیز به دلیل تلفیق مایه های غنی فرهنگی اسلامی با اسطوره ها و حماسه های ایرانی شاهد ظهور و بروز شاهکارهای بی نظیر جهانی در حد بیش از انتظار بودیم.

** شاهنامه از جمله آثار دارای غنای ادبی ایران 

وی افزود: شاهنامه فردوسی، آثار سهروردی، آثار مولوی، سعدی، حافظ و حتی بخش هایی از آثار نظامی گنجوی بزرگترین نمونه های شاهکارهای جهانی هستند که موجب غنای معرفت و ادبیات ایران شده اند. 

سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه در مجموعه تمدن های آسیایی و در دل بسیاری از تمدن های دیگر، این همه میراث ها به چشم نمی خورد، افزود: یونسکو در سال 1354 تشخیص داد که ایران می تواند بهترین امانتدار اسناد فرهنگی آسیایی باشد.

قبادی گفت: این رخداد نشانگر به ثمر نشستن درخت تمدن ایرانی بود، از آن سال تاکنون این مرکز در ایران در حال فعالیت و در دوره مدیریت جدید هم در صدد گسترش ارتباطات ملی و بین المللی است.

به گفته وی، عمده برنامه توسعه ای این مرکز همسو با مبانی اصیل فرهنگ اسلامی، منشور انقلاب اسلامی، دیدگاه های رهبر معظم انقلاب و تاکید رییس جمهوری انتخاب شده است.

قبادی افزود: در شرایطی هستیم که تروریسم و وحشت آفرینی، بسیاری از نقاط جهان به ویژه خاورمیانه را تهدید می کند و این مساله به اساس دین اسلام لطمه می زند؛ اقدامی که نشان از بی فرهنگی و بی تمدنی سردمداران این گروه های تروریستی است.

سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی یادآور شد: ظرفیت تمدن انسان دوستانه اسلام و ایران برای جهان صلح، امنیت و آرامش به ارمغان می آورد.

** پنجاهمین سالگرد تاسیس پژوهشگاه 

وی با بیان اینکه روز دوشنبه این هفته پنجاهمین سالگرد تاسیس پژوهشگاه را جشن می گیریم، گفت: در این مراسم شاهد تعامل پویا و سازنده و مناسبات فرهنگی با دیگر کشورها خواهیم بود.

قبادی ادامه داد: وجود پژوهشکده فرهنگ معاصر که مطالعات بین فرهنگی را در اولویت کار خود قرار داده، تقویت کننده فعالیت های مرکز است و وجود شبکه های نخبگان علوم انسانی در پژوهشگاه نیز نشان از مولفه های توانمندساز این مرکز دارد.

سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی درباره تولید سرانه علم در این پژوهشگاه گفت: با تصویب برنامه توسعه راهبردی پژوهشگاه برای نخستین بار و تهیه برنامه عملیاتی تفصیلی، فراهم آوردن زیرساخت های تشویقی مناسب و توجه به نخبه گرایی در حوزه علم، افزایش تولید سرانه علم امری شدنی خواهد بود.

وی با بیان اینکه از ابتدای دوره مدیریت جدید تاکنون تولید سرانه علم در پژوهشگاه از 0.8 به 1.6 درصد رسیده ابراز امیدواری کرد تا پایان برنامه پنج ساله پژوهشگاه، این عدد به سه برسد.

قبادی افزایش سرانه تولیدات علمی پژوهشگاه را از جمله برنامه های پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی عنوان کرد و افزود: پیش بینی شده، تولید سرانه مقالات علمی پژوهشی از 0.8 به ازای هر فرد به 2.6 مقاله تا پایان برنامه این پژوهشگاه (سال 98) برسد. 

به گفته وی، شیب تولید مقالات علمی این پژوهشگاه تاکنون دو برابر شده که به راحتی می توان به اهداف این پژوهشگاه نایل شد.

سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به بازنگری کتاب های درسی اظهار داشت: بازنگری کتاب های درسی به شورای تحول علوم انسانی واگذار شده است.

وی با تاکید بر این که این پژوهشگاه اقدام به غنی سازی کتاب های درسی کرده، گفت: در این راستا با نقدی که بر کتاب های درسی صورت می گیرد، نظرات خود را به شورای تحول ارائه می دهیم.

سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: تا کنون 20 جلد نقدنامه ناظر بر کتاب های درسی منتشر کرده ایم.

وی با اشاره به ارزیابی دائمی برنامه توسعه ای پژوهشگاه یادآور شد: یکی از آفت های برنامه های راهبردی کشور، موکول کردن ارزیابی عملکردها به بعد از اجرای برنامه است که برای مقابله با این آفت، شورای راهبردی نظارت و ارزیابی برنامه را در پژوهشگاه راه اندازی کردیم تا میزان پیشرفت و انحراف از برنامه راهبردی را مورد بررسی قرار دهد.

قبادی حجم قراردادهای این پژوهشگاه را 10 میلیارد ریال عنوان و اضافه کرد: این قراردادها در حوزه های انجام پروژه های کاربردی در حوزه علوم انسانی بوده است.

وی همچنین از راه اندازی دفتر توسعه مدیریت آموزش کاربردی و تخصص های آزاد در این پژوهشگاه خبر داد و ابراز امیدواری کرد که در آینده بتوانند مجله مخصوص عمومی سازی علوم انسانی را منتشر کنند.

قبادی تاسیس دفتر قطب های علمی در این پژوهشگاه را از دیگر اقدامات این حوزه ذکر کرد و گفت: این پژوهشگاه به سمت قطب سازی علوم انسانی در حال حرکت است و قرار است چندین قطب علمی در سطح ملی راه اندازی کند.

وی راه اندازی دفتر کرسی های نظریه پردازی و آزاداندیشی را از دیگر برنامه های این پژوهشکده برشمرد و یادآور شد: انتظار داشتیم توفیقات زیادی در این زمینه حاصل کنیم؛ هرچند امیدواریم با اعتماد سازی ایجاد شده با اقبال بیشتر اساتید مواجه شویم.

وی با تاکید بر اهمیت آمار و اطلاعات در حوزه علوم انسانی گفت: داشتن آمار متقن در حوزه علوم انسانی یکی از معضلات پژوهشی در حوزه علوم انسانی کشور است که نیاز به ساماندهی در این زمینه وجود داشت.

سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ادامه داد: در این راستا اقدام به ساماندهی اطلس جامع اطلاعاتی کرده ایم.

به گفته وی، محورهای اطلاعاتی این اطلس شامل جمعیت، خانوار، آموزش عمومی و عالی، زناشویی و مهاجرت است.

قبادی خاطرنشان کرد: این آمارها دائما به روز رسانی می شود و آماده ارائه خدمات علمی به محققان این حوزه هستیم.

** طرح جامع علوم انسانی در پژوهشگاه

سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از اجرای طرح جامع علوم انسانی در این پژوهشگاه خبر داد و گفت: این طرح مکمل تمام اقداماتی است که در حوزه علوم انسانی قبل و بعد از انقلاب اسلامی انجام شده است.

وی با تاکید بر این که ایران به سمت تمدن نوین اسلامی در حال حرکت است، یادآور شد: بر این اساس در قالب طرح جامع علوم انسانی اقدام به اجرای یکصد پروژه در حوزه علوم انسانی کرده ایم.

قبادی اضافه کرد: با اجرای این پروژه ها شبکه ای از پروژه ها را در راستای اعتلای علوم انسانی کشور ایجاد کرده ایم.

وی مزیت اجرای این طرح جامع را پیشرفت و توسعه کشور ذکر کرد و ادامه داد: در این راستا با مجموعه نظام، دولت و برخی از دستگاه های ذی نفع هماهنگی هایی انجام شده است.

منبع :

مهلا کاشانی