شناسایی خطر بروز آلزایمر با طرز راه رفتن سالمندان

پژوهش محققان بیمارستان دانشگاهی تولوز فرانسه نشان می‌دهد طرز راه رفتن افراد سالمند رابطه مستقیمی با میزان آمیلوئید تولید شده در مغز آن‌ها و خطر بروز آلزایمر دارد.

شناسایی خطر بروز آلزایمر با طرز راه رفتن سالمندان

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه اصفهان، انباشته شدن پروتئینی موسوم به بتا آمیلوئید و تجمع آن در مغز با بروز بیماری آلزایمر مرتبط دانسته شده است.

طی این پژوهش 128 نفر با میانگین سن 76 سال که به زوال عقل مبتلا نبودند، اما به علت مشکلات حافظه‌ای در معرض خطر بالای ابتلا به آن قرار داشتند، مورد بررسی قرار گرفتند. از این بین 48 درصد دارای میزانی از آمیلوئید بودند که معمولاً به زوال عقل مرتبط می‌شود.

پژوهشگران بین کند راه رفتن و آمیلوئید موجود در چندین نقطه مغز شامل پوتمن که در عملکرد حرکتی نقشی اساسی را ایفا می‌کند رابطه پیدا کردند.

رابطه بین سطوح آمیلوئید و سرعت راه رفتن با در نظر گرفتن سن، سطح تحصیلات و میزان مشکلات حافظه‌ای تغییری نکرد.

به گفته محققان اختلالات راه رفتن منظم به همراه مشکلات حافظه‌ای نشانه‌ای از بیماری آلزایمر است؛ حتی قبل از اینکه هیچ یک از علائم بالینی را نشان ندهد.

البته پژوهشگران خاطرنشان کرده‌اند که گرچه کند راه رفتن در سالمندان و عدم توانایی افزایش سرعت نشان‌دهنده تجمع آمیلوئید در مغز است، اما دلیل قطعی آن نیست و کند راه رفتن آن‌ها می‌تواند دلایل بسیار متفاوت دیگری هم داشته باشد.

نتایج این پژوهش در مجله "Neurology" منتشر شده است.

منبع :

خرید کتاب