بزرگترین پایگاه داده اکتشافات داروی سرطان جهان سه‌بعدی می‌شود

دانشمندان لندن با افزودن ساختارهای سه‌بعدی پروتئین‌های معیوب و نقشه شبکه‌های ارتباطی سرطان، بزرگترین پایگاه داده اکتشافات داروی سرطان جهان را متحول کرده و راه را برای درمان‌های مؤثر هموارتر کرده‌اند.

بزرگترین پایگاه داده اکتشافات داروی سرطان جهان سه‌بعدی می‌شود

به گزارش سرویس علمی ایسنا، نسخه جدید پایگاه داده canSAR از هوش مصنوعی برای شناسایی گوشه و کنار سطح مولکولهای معیوب سرطان‌ساز به عنوان گامی مهم در طراحی داروهای جدید به منظور مسدود کردن آن‌ها استفاده می‌کند.

این پایگاه داده در حال حاضر میلیاردها سنجش تجربی از فعالیت یک میلیون دارو و مواد شیمیایی بر روی پروتئین‌های انسان را جمع‌آوری کرده و این اطلاعات را با داده‌های ژنتیکی و نتایج کارآزمایی‌های بالینی ترکیب کرده است.

این امر دانشمندان را قادر ساخته تا خطوط ارتباطی را که درون سلول‌ها قابل رهگیری هستند، شناسایی کنند که رویکردهای جدید بالقوه‌ای را برای درمان سرطان امکان‌پذیر ساخته است. پایگاه داده در حال رشد اکنون دارای ساختارهای سه‌بعدی از تقریبا سه میلیون حفره روی سطح نزدیک به 110 هزار مولکول برخوردار است.

پایگاه داده CanSAR یک منبع بسیار قدرتمند است که در سراسر جهان توسط محققان برای دسترسی سریع و آسان به حجم بزرگی از دانش یکپارچه در زیست‌شناسی،‌شیمی و پزشکی سرطان استفاده می‌شود.

این تحقیق در مجله Nucleic Acid Research منتشر شده است.

منبع :