شناسایی 78 گونه حشره از یک خانواده دوبال توسط پژوهشگران

پژوهشگران دانشگاه تبریز برای اولین بار موفق شدند از یک خانواده دوبال، 48 گونه در ایران و 30 گونه در دنیا را شناسایی کنند.

شناسایی 78 گونه حشره از یک خانواده دوبال توسط پژوهشگران

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا منطقه آذربایجان‌شرقی، فرزانه کازرانی با بیان اینکه این نتایج در قالب رساله دکتری وی تحت عنوان «تاکسونومی و تنوع گونه‌ای نمونه‌های صحرایی و کلکسیونی دوبالان خانواده Dolichopodidae در بخشی از استان‌های شمال و شمال غربی کشور» به دست آمده است، تصریح کرد: در این مطالعه در مجموع 110 گونه متعلق به 24 جنس و هشت زیرخانواده، از خانواده Dolichopodidae جمع‌آوری و شناسایی شدند که در بین آنها 48 گونه برای ایران و 30 گونه برای دنیا جدید است.

وی اضافه کرد: اهمیت این حشرات به عنوان دشمنان طبیعی و عوامل کنترل بیولوژیک آفات به خصوص در جنگل‌ها علیه حشرات چوبخوار بوده و شناسایی آنها می‌تواند به کاربردی کردن این عوامل بالقوه کمک شایانی کند.

کازرانی با بیان اینکه جنگل‌های شمال ایران در حاشیه جنوبی دریای خزر و همچنین جنگل‌های ارسباران واقع در شمال غربی کشور به علت برخورداری از وضعیت اقلیمی خاص و گونه‌های نادر گیاهی و جانوری از ارزش و اهمیت بالایی برخوردارند، افزود: حفاظت از جنگل‌ها امر بسیار مهمی است که باید به آن توجه بیشتری کرد، با بررسی فون گیاهان و جانوران در این اکوسیستم‌ها می‌توان گام‌های موثری در جهت حفظ و حمایت از این جنگل‌ها برداشت. در این راستا مگس‌های Dolichopodidae می‌توانند نقش موثر و بسزایی به عنوان عامل کنترل بیولوژیک آفات در جنگل‌ها ایفا کنند.

بر اساس این گزارش، از این تحقیق تاکنون تعداد چهار مقاله در مجلات JCR و 6 مقاله در مجلات ISI معتبر به چاپ رسیده است.

این رساله با راهنمایی صمد خاقانی‌نیا، دانشیار گروه گیاه‌پزشکی دانشگاه تبریز و مشاوره علی‌اصغر طالبی کهدویی دانشیار دانشگاه تربیت مدرس و مارک پالت از موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور بلژیک انجام شده است.

منبع :