شناسایی 78 گونه حشره از یک خانواده دوبال توسط پژوهشگران

پژوهشگران دانشگاه تبریز برای اولین بار موفق شدند از یک خانواده دوبال، 48 گونه در ایران و 30 گونه در دنیا را شناسایی کنند.

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا منطقه آذربایجان‌شرقی، فرزانه کازرانی با بیان اینکه این نتایج در قالب رساله دکتری وی تحت عنوان «تاکسونومی و تنوع گونه‌ای نمونه‌های صحرایی و کلکسیونی دوبالان خانواده Dolichopodidae در بخشی از استان‌های شمال و شمال غربی کشور» به دست آمده است، تصریح کرد: در این مطالعه در مجموع 110 گونه متعلق به 24 جنس و هشت زیرخانواده، از خانواده Dolichopodidae جمع‌آوری و شناسایی شدند که در بین آنها 48 گونه برای ایران و 30 گونه برای دنیا جدید است.

وی اضافه کرد: اهمیت این حشرات به عنوان دشمنان طبیعی و عوامل کنترل بیولوژیک آفات به خصوص در جنگل‌ها علیه حشرات چوبخوار بوده و شناسایی آنها می‌تواند به کاربردی کردن این عوامل بالقوه کمک شایانی کند.

کازرانی با بیان اینکه جنگل‌های شمال ایران در حاشیه جنوبی دریای خزر و همچنین جنگل‌های ارسباران واقع در شمال غربی کشور به علت برخورداری از وضعیت اقلیمی خاص و گونه‌های نادر گیاهی و جانوری از ارزش و اهمیت بالایی برخوردارند، افزود: حفاظت از جنگل‌ها امر بسیار مهمی است که باید به آن توجه بیشتری کرد، با بررسی فون گیاهان و جانوران در این اکوسیستم‌ها می‌توان گام‌های موثری در جهت حفظ و حمایت از این جنگل‌ها برداشت. در این راستا مگس‌های Dolichopodidae می‌توانند نقش موثر و بسزایی به عنوان عامل کنترل بیولوژیک آفات در جنگل‌ها ایفا کنند.

بر اساس این گزارش، از این تحقیق تاکنون تعداد چهار مقاله در مجلات JCR و 6 مقاله در مجلات ISI معتبر به چاپ رسیده است.

این رساله با راهنمایی صمد خاقانی‌نیا، دانشیار گروه گیاه‌پزشکی دانشگاه تبریز و مشاوره علی‌اصغر طالبی کهدویی دانشیار دانشگاه تربیت مدرس و مارک پالت از موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور بلژیک انجام شده است.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب