دستگاه کششی پوشیدنی برای نظارت بر ضربان قلب

دانشمندان کره جنوبی با استفاده از نانوذرات طلا یک دستگاه پوشیدنی فوق نازک کششی ساخته‌اند که می‌تواند بر روی پوست قرار گرفته و بطور متوالی به نظارت بر ضربان قلب بپردازد.

دستگاه کششی پوشیدنی برای نظارت بر ضربان قلب

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این دستگاه می‌تواند منجر به سیستم‌های نظارت بر سلامت سیار و شخصی ارتقایافته شود.

به گفته محققان موسسه علوم پایه در سئول، دستگاه‌های پوشیدنی موجود مانند ساعت و نوارهای دستی برای همه مواقع مناسب نیستند. توسعه سریع دستگاههای الکترونیکی پوشیدنی منجر به نیاز فوری برای دستگاههای الکترونیکی تغییر شکل پذیر شده است. بیشتر دستگاههای حافظه تغییر شکل دهنده‌ای که تاکنون تولید شده‌اند، تنها منعطف هستند. این نوع دستگاههای حافظه با ابزارهای پوشیدنی که نیازمند حالت‌های پیچیده از تغییر شکل مکانیکی مانند کشسانی هستند، سازگار نیستند.

سیستم‌های پوشیدنی آینده که به دنبال نظارت بر سلامت و تحلیل داده سیار مبتنی بر دستگاههای الکترونیک زیستی با عملکرد بالا هستند، باید اجزای الکترونیکی کششی متنوعی مانند حسگرها، آمپلی‌فایر و ماژول‌های حافظه را بطور یکپارچه‌ای با هم ادغام کنند.

با این حال تحقیقات کمی در این زمینه انجام شده بود. اکنون دانشمندان توانسته‌اند ذخیره داده مطمئنی از ضربان قلب را به نمایش بگذارند که با سیگنال‌های انسفالوگرافی بدست آمده‌اند.

مدار دستگاه از یک غشای سیلیکونی کشسان حاوی نانوذرات طلا ساخته شده که برای ذخیره طولانی‌مدت حافظه مناسب هستند.

این یافته‌ها در مجله Science Advances منتشر شده است.

منبع :