کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 16 دی 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 16 دی 94

یک سؤال، 6 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


مناسب‌ترین برنامه‌ی مطالعاتی در ایام امتحانات ترم برای یک دانش‌آموز سال چهارم چیست؟

پاسخ 1- اولویت برنامه در زمان امتحانات با برنامه‌ی امتحانات شماست. برنامه‌ی مطالعاتی خود را با برنامه‌ی امتحانات مدرسه تنظیم کنید ولی سعی کنید بعد از اتمام کتاب درسی و مطالعه برای امتحان حتماً تست هم کار کنید. می‌توانید از کتاب جمع‌بندی با توجه به کمبود وقت برای تست‌زنی استفاده کنید.

محمد تره‌باری

پاسخ 2- مطالعه‌ی مفهومی و تشریحی در ایام امتحانات، عامل موفقیت در هر امتحانی است. قبل از شروع مطالعه برای امتحان، مباحث هر درس را طبقه‌بندی کنید و یادگیری‌های ناقص را از یادگیری‌های کامل جدا کنید. برای تبدیل یادگیری‌های ناقص به کامل زمان بیش‌تری صرف کنید و سؤالات پرتکرار امتحانی بیش‌تری حل کنید. یادگیری‌های کامل را مرور کنید و علاوه بر حل تمرین تشریحی، چند تست هم برای آن‌ها بزنید. مباحث را با دقت بخوانید و هدف‌‌تان را علاوه بر کسب نمره‌ی مطلوب، تکمیل یادگیری‌ها قرار دهید تا در پایان سال از تأثیر 5 درصدی نمره‌های نهایی سال چهارم (دو درس اختصاصی و دو درس عمومی) بر نتیجه‌ی کنکور بهرمند شوید.

سارا شفافی

پاسخ 3- بهترین برنامه‌ی مطالعاتی در ایام امتحانات این است که طبق برنامه‌ی امتحانی درس‌ها را مطالعه و جمع‌بندی کنید. امتحانات مدرسه و آزمون کانون و کنکور همه در یک راستا قرار دارند. به این ترتیب اگر شما در مدتی که برای هر درس در برنامه‌ی امتحانی در نظر گرفته شده است ابتدا با حل چند نمونه‌سؤال تشریحی و تست مطالب را بازیابی کنید و سپس به مطالعه‌ی دقیق مباحثی که نیاز است بپردازید می‌توانید در امتحان مدرسه موفق شوید و هم برای آزمون 25 دی‌ماه به آمادگی حداکثر برسید.

محمد کتابدار

پاسخ 4- مصداق کامل یک تیر و دو نشان. ایام امتحانات فرصت مناسبی برای مرور مباحث باقی‌مانده و تثبیت مطالب است و چالش اغلب دانش‌آموزان هماهنگی میزان تست‌زنی و تشریحی است. با توجه به برنامه‌ی آزمون‌ها و تطابق آن با برنامه‌ی مدارس، دانش‌آموز می‌تواند در کنار مطالعه برای هر امتحان مرور تستی آن را هم انجام دهد. با این روش هم امتحان مدرسه پوشش داده می‌شود و هم از برنامه‌ی آزمون عقب نمی‌مانید.

سیدبهادر جبلی

پاسخ 5- به آزمون‌های نیم‌سال اول، با رویکرد تفکیکی و امتحان به امتحان وارد خواهید شد و هم‌زمان برنامه‌‌ی راهبردی هم از فاصله‌‌ی زمانی دوهفته‌ای معمولی خارج می‌شود تا در پایان امتحانات، با یک آزمون جامع بازگردد. این برنامه‌‌ی مناسب باید دو اصل بسیار مهم را پوشش دهد: افزایش کیفیت مطالعه و افزایش توان حل تمرین. اصل اول به مفاهیم دیگری مثل مرور نقاط قوت، رفع اشکال مباحث نوسانی و مطالعه‌‌‌ی مفهومی نقاط ضعف تسری پیدا می‌کند و اصل دوم، شامل حل تست‌های استاندارد می‌شود. وزن مطالعه‌‌ی تشریحی و مفهومی در این ایام افزایش خواهد یافت و این به معنی کنار گذاشتن حل تست نیست. تست‌های هدفمندی همچون تست‌های کتاب‌های جمع‌بندی و تست‌های تکمیلی همچون تست‌های نشان‌دار خود را در دستور کار این برنامه‌‌ی مناسب قرار دهید.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 6-  

- تمرکز بر برنامه‌ی امتحانات ترم به عنوان اولویت اول

- استفاده از کتاب خودآموزی که مجموعه‌ای ارزشمند از تجربیات شما در طول چند ماه گذشته است.

- کتاب پرتکرار می‌تواند در طول امتحانات به شما کمک کند.

- اگر وقت به شما اجازه داد می‌توانید از تست‌های نشان‌دار کتاب‌های آبی کانون نیز استفاده کنید.

- مهم‌تر این‌که در پایان امتحانات از کتاب جمع‌بندی حداکثر استفاده را ببرید.

سیدمحمد حسینی