چند پرسش و پاسخ مشاوره‌ای (9)

با مطالعه‌ی تشریحی بیش‌تر و حل تعداد زیاد سؤال در درس ریاضی می‌توانید بر فرمول‌ها مسلط شوید و سپس با حل تست‌های همان درس بعد از چند ساعت، درصد تست‌زنی را در درس ریاضی افزایش دهید.

چند پرسش و پاسخ مشاوره‌ای (9)

پریسا فتاح‌پور آزاد

  • من دانش‌آموز مقطع هفتم هستم. می‌خواستم بدانم چه‌قدر زمان برای تشریحی خواندن و تستی خواندن اختصاص دهم؟

با توجه به این‌که امسال نمرات شما از حالت توصیفی خارج شده است باید تمرکز بیش‌تری در حل سؤالات تشریحی داشته باشید تا بتوانید نمره‌ی کامل سؤالات را از آن خود کنید. برای تمرین و تکرار بیش‌تر از کتاب‌های کار و پرتکرار استفاده کنید. درواقع پس از تدریس معلم از هر مبحثی ابتدا به حل سؤالات تشریحی پرداخته و پس از آشنایی کامل، سؤالات تستی کار کنید. اگر زمانی که تست کار می‌کنید در دفتر برنامه‌ریزی بنویسید می‌توانید تعادل بین تشریحی خواندن و تست کار کردن را رعایت کنید.


سعیده فدایی اقدم

چگونه می‌توانم  بین برنامه‌ی آزمون و برنامه‌ی مدرسه تعادل برقرار کنم. لطفاً راهنمایی کنید.

دانش‌آموز عزیز سؤال شما ممکن است سؤال بسیاری از دوستان کانونی نیز باشد. توصیه‌ی من به شما این است که روزانه علاوه بر انجام تکالیف مدرسه، به طور متوسط نیم‌ساعت الی چهل و پنج دقیقه برای آزمون کانون طبق برنامه‌ی راهبردی وقت بگذارید. هفته‌ی اول بعد از آزمون نیمی از مطالب را بخوانید و پایان هفته را مختص مرور و بازیابی کنید.

 

ونوس نیکنام

برای یادگیری بهتر اشتباهات ریاضی آزمون چه کارهایی بکنیم؟

اشتباهات آزمون به شما کمک می‌کند تا مبحث‌هایی را که به طور کامل یاد نگرفته‌اید شناسایی کنید. بعد از هر آزمون روز جمعه حتماً یک بار دفترچه‌ی سؤالات را بررسی کنید تا متوجه سؤال‌هایی که اشتباه پاسخ داده‌اید بشوید. سپس از کتاب درسی همان مبحث را یک بار دیگر مطالعه کنید و چند تمرین مشابه اشتباهات آزمون را حل کنید. در این زمینه کتاب سؤالات پرتکرار هم می‌تواند به شما در یادگیری مطالب کمک کند. پس از این‌که از یادگیری کامل به وسیله‌ی تمرین تشریحی مطمئن شدید از تمرین‌های تستی مبحث مورد نظر استفاده کنید.


سمیرا خوش‌کیش

  • چگونه درصد درس ریاضی را بالا ببرم؟

با مطالعه‌ی تشریحی بیش‌تر و حل تعداد زیاد سؤال در درس ریاضی می‌توانید بر فرمول‌ها مسلط شوید و سپس با حل تست‌های همان درس بعد از چند ساعت، درصد تست‌زنی را در درس ریاضی افزایش دهید.


سایه سرتیپی

  • چگونه ریاضی را خوب بخوانیم؟

برای یادگیری بهتر ریاضی سعی کنید کتاب درسی و تمریناتش را خوب بخوانید و سر کلاس تمرکز بر گفته‌های دبیر داشته باشید. هم‌چنین حل تعداد زیاد سؤال تشریحی و تمرین و تکرار خیلی مؤثر است.


شبنم غنی‌زاده  

  • چرا در خانه سؤالات را خوب حل می‌کنم ولی در آزمون نمی‌توانم همان تیپ سؤالات را حل کنم؟

دلیل مشکل شما این است که در زمان حل مسائل در منزل استرسی تحمل نمی‌کنی و در آسایش خیال به حل سؤالات مشغول می‌شوی  و سؤالات را با راهنمایی اولیا حل می‌کنی. در حالی که در جلسه‌ی آزمون مجبور به حل سؤالات به‌تنهایی و تحت درگیری ذهن و دغدغه هستی. برای حل این مشکل در منزل سعی کن سؤالات را به‌تنهایی و با اعمال بازه‌ی زمانی و هم‌چنین در شرایط آزمون حل کنی. این مشل با تمرین و تکرار حل خواهد شد.