اهمیت ارزیابی آزمون برای شما

بعضی دانش‌آموزان هنوز با موضوع ارزیابی به‌درستی آشنا نشده‌اند و با آن به عنوان تمرینی که باید قبل از دریافت کارنامه آن را انجام دهند برخورد می‌کنند.

اهمیت ارزیابی آزمون برای شما

بعضی دانش‌آموزان هنوز با موضوع ارزیابی به‌درستی آشنا نشده‌اند و با آن به عنوان تمرینی که باید قبل از دریافت کارنامه آن را انجام دهند برخورد می‌کنند. ارزیابی و یافتن نقاط ضعف و قدرت یکی از مهم‌ترین ابعاد از آزمون‌هاست و بدون آن سطح آزمون‌ها تا سطح یک رقابت عادی کاهش می‌یابد. در ارزیابی، نکاتی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد:

1- بعد از آزمون تعدادی سؤال وجود دارد که بدون پاسخ مانده‌اند یا اشتباه پاسخ داده شده‌‌اند. اگر همین سؤالات در جایی یادداشت شود به مرور زمان این سؤالات جمع‌آوری می‌شود. با یادگیری آن‌ها در طول یک سال تحصیلی ما توانسته‌ایم مجموعه‌ای از نکات را که بلد نبوده‌ایم یاد بگیریم و در مواقع حساس مثل امتحانات با کم‌ترین زمان ممکن بتوانیم همه‌ی آن‌ها را مرور کنیم.

2- با ارزیابی می‌توانیم متوجه شویم با این‌که تمام مطالب را در طول 2 هفته‌ی گذشته خوانده‌ایم ممکن است هنوز مواردی مانده باشد که بلد نبوده‌ایم یا یادگیری ناقص داشته‌ایم یا به آن‌ها بی‌توجه بوده‌ایم. پس ارزیابی مانند راهنما برای شناخت آن موارد می‌تواند به ما کمک کند.

3- در هر آزمون یک یا دو سؤال نگاه به گذشته وجود دارد که با انجام یک ارزیابی کامل از آزمون قبل به عنوان کم‌ترین کار می‌توان به 10 درصد سؤالات آزمون پاسخ داد و برای یک دانش‌آموز فاجعه‌بار است که به این سؤالات اشتباه پاسخ دهد.

لازم است همه‌ی دانش‌آموزان اصول ارزیابی را بیاموزند و با بهره‌گیری درست از آن بتوانند اشکالات خود را بیاموزند و برای پیشرفت از آن استفاده کنند.