مطالعه‌ی مؤثر برای امتحانات (1)

برای هر درس یک برنامه و استراتژی مطالعه بچینید و روش‌های مطالعاتی هر درس را بیابید.

مطالعه‌ی مؤثر برای امتحانات (1)

اکنون زمان مطالعه برای امتحانات مدرسه رسیده است. دانش‌آموزان کانونی که از ابتدای تابستان یا از ابتدای مهرماه با برنامه‌ی راهبردی کانون همراه بوده و آزمون‌های برنامه‌ای را آزمونی برای یادگیری دانسته‌اند، اکنون چندین ابزار مهم و مؤثر در صفحه‌ی شخصی خود دارند تا با ارزیابی و تحلیل هر کدام گام بلندی برای نمره‌ی بیست در امتحانات مدرسه بردارند.

  • برای هر درس یک برنامه و استراتژی مطالعه بچینید و روش‌های مطالعاتی هر درس را بیابید. کمی تفکر در برنامه‌ی مطالعاتی می‌تواند این مهم را شفاف‌سازی کند. برای مثال: در مطالعه‌ی درس دین و زندگی ابتدا آیات را مطالعه ‌کنید، معنی و مفهوم هر آیه، پیام آیات را به خاطر بسپارید و نکات ترکیبی هر درس را در کنار هم قرار ‌دهید و در کتاب خودآموزی مکتوب ‌کنید. سپس ارتباط آیات با متن را پیدا کنید.

  • برای مطالعه‌تان از برنامه‌ی ثابت و منظمی استفاده کنید و سعی کنید مکان مطالعه‌تان مناسب باشد و اصول مهم یادگیری را رعایت کنید. هر 45 دقیقه مطالعه، چند دقیقه استراحت کنید و مطالعه‌ی بقچه‌ای را از روش‌های مطالعه‌تان حذف کنید. رعایت اصل یادگیری باعث افزایش کیفیت مطالعه و بالا بردن راندمان مطالعاتی شما خواهد شد. به این ترتیب تمرکزتان زیاد و سرعت یادگیری‌تان بالا خواهد رفت.

  • قبل از خواندن هر درس یا بخش و هر فصل زمان پیش‌بینی‌شده برای آن را مشخص کنید. از دفتر برنامه‌ریزی کمک بگیرید و هر بخش یا فصل از کتاب را به واحدهای کوچک‌تر تبدیل کنید تا بتوانید در 45 دقیقه مطالعه‌، حجم مناسبی از کتاب را مطالعه کنید.

  • پایان هر فصل یا درس به سراغ کتاب پرتکرار بروید و پس از مطالعه و تمرین‌های کتاب درسی، تمرین‌های این کتاب را تمرین کنید. نشان‌دار کردن تمرین‌ها را فراموش نکنید. آن دسته از دانش‌آموزانی که از ابتدای سال هر هفته چند تمرین از کتاب پرتکرار حل کرده‌اند اکنون زمان آن است که تمرین‌های نشان‌دار خود را یک بار دیگر مطالعه کنند تا تسلط بیش‌تری بر مطالب به دست آورند.

  • برای داشتن ذهن شفاف و خلاق داشتن خواب کافی، لازم و ضروری است. از شب‌زنده‌داری بپرهیزید و خواب شب را حفظ کنید. خواب کافی لازمه‌ی یادگیری و عملکرد خوب مغز شماست.

  • هنگام مطالعه سعی کنید مانند یک طراح، سؤال‌های مهم و نقاط مهم کتاب را شناسایی کنید. مطالب هر درس را طبقه‌بندی کنید. با سازمان‌دهی می‌توانید تسلط خود را روی مباحث بالا ببرید.

  • اطلاعات و داده‌های خود را تثبیت کنید. برای این کار از وقت‌های مرده استفاده کنید. مرور کردن یکی از اصول طلایی مطالعه است. مرور کردن درس قبلی، قبل از مطالعه‌ی مطالب جدید را در برنامه‌ی خود قرار دهید.

  • شب امتحان به سراغ تمرین‌های نشان‌دار خود بروید و نکات مهمی را که در حاشیه‌ی کتاب یا پاورقی نوشته‌اید مرور کنید. در صفحه‌ی خاکستری، نکاتی را که ثبت کرده‌اید بیش‌تر مطالعه کنید؛ چون این دسته از آموخته‌ها یادگیری‌های ناقص شما هستند.