مدیریت تماشای تلویزیون برای کودک ضروریست

تماشای برنامه‌های تلویزیونی در حد اعتدال می‌تواند برای کودک مفید باشد.

مدیریت تماشای تلویزیون برای کودک ضروریست


 ناهید ازغندی روانشناس کودک در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: امروزه در دنیای دیجیتالی ما، تماشای تلویزیون برای کودکان باعث افزایش آگاهی و اطلاعات آن‌ها بوده ولی گاهی نشستن بیش از اندازه پای این وسیله، موجب بروز مشکلات جسمی و روحی برای کودک می‌شود.

وی ادامه داد: کودکان به جای اینکه وقت خود را صرف بازی با اسباب بازی‌های فکری، گردش در طبیعت، دید و بازدیدهای میان اقوام کرده تا مهارتهای بزرگی از جمله احترام به بزرگترها و صله رحم را کسب کنند، گاهی به تقلید از بزرگترهای خود روزانه بیشتر وقت خودت خود را صرف تماشای تلویزیون خواهند کرد.

ازغندی گفت: مشکلات جسمی از جمله ناهنجاری‌های ستون فقرات، ضعف  بینایی و سر درد، حاصل از تماشای بیش از حد تلویزیون بوده وعلاوه بر آن اثرات روحی نظیر خشونت و پرخاشگری، افت تحصیلی،گوشه گیری و انزوا، کاهش روابط اجتماعی، یادگیری زود هنگام مطالب جارج از سن کودک و بی توجهی به درخواست والدین از مضرات آن است.

این رواشناس کودک در پایان خاطرنشان کرد: والدین الگوی فرزندان خود بوده پس باید در تماشای برنامه‌های تلویزیونی اعتدال را رعایت کرده تا آن‌ها نیز الگو برداری کنند همچنین پدر و مادر باید بر میزان ساعات و محتوای برنامه‌های تلویزیونی کودک خود نظارت داشته باشند.

منبع :