کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 14 دی 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 14 دی 94

یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


چگونه به سؤالات آسان در آزمون پاسخ بدهم؟

پاسخ 1- اولین موضوع این است که چگونه سؤال‌های ساده را تشخیص بدهید. اگر به برنامه‌ی آزمون‌ها رسیده باشید و درس‌ها را خوانده باشید و شیوه‌های درست مطالعه و مرور را رعایت کنید و ساعات مطالعه‌ی هفتگی شما کافی باشد و سخت‌کوش باشید، می‌توانید سؤال‌های ساده را تشخیص دهید. گام بعدی این است که تکنیک × و - را رعایت کنید و از پاسخ به سؤال‌های دشوار و وقت‌گیر دل بِکنید و با زدنِ ضربدر کنار آن‌ها ابتدا به سراغ سؤال‌های ساده بروید. از آن‌جا که سؤال‌های مباحثی را که مطالعه نکرده‌اید پاسخ نخواهید داد وقت کافی برای پاسخ‌دهی به همه‌ی سؤال‌های ساده خواهید داشت.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 2- بهترین روش برای این‌که مطمئن شوید به تمام سؤالات آسان در آزمون پاسخ می‌دهید استفاده از تکنیک × و – است. در روش ضربدر و منها در دور اول پاسخ‌گویی به سؤالات، فقط سؤالاتی را حل می‌کنید که آسان است؛ یعنی هم بلد هستید و هم در مهلت مقرر برای یک سؤال می‌توانید آن را حل کنید. کنار سؤالاتی که بلد هستید ولی وقت‌گیرند علامت × و کنار سؤالاتی که بلد نیستید علامت – می‌گذارید. با این روش شما همه‌ی سؤالات آسان را در دور اول پاسخ‌گویی بررسی و حل می‌کنید. برای تبحر بیش‌تر در این روش علاوه بر تقویت اراده در عبور از سؤالات دشوار می‌توانید روزی 10- 5 دقیقه را فقط به تمرین این روش اختصاص دهید تا سرعت شما در تشخیص درست سؤالات افزایش یابد.

محمد کتابدار

پاسخ 3- برای این‌که بتوانید به سؤالات ساده در آزمون پاسخ دهید باید به روش زیر عمل کنید:

- تمرین تستی قبل از آزمون در منزل و شناسایی سؤالات آسان: هر چه‌قدر تمرین بیش‌تری داشته باشید سرعت تشخیص سؤالات آسان در شما بیش‌تر خواهد شد.

- اجرای روش ضربدر و منها در جلسه‌ی آزمون: شما باید این قدرت را داشته باشید که سؤال آسان را از سؤال دشوار یا سؤال وقت‌گیر، تشخیص دهید. قدرت تشخیص به این معنی است که شما با یک بار خواندن سؤال باید بفهمید که سؤال ساده است یا دشوار.

- یک بار کل سؤالات را بخوانید و به سؤالاتی که به نظر شما راه‌حل کوتاهی دارند و آسان هستند جواب دهید. اگر روش ضربدر و منها را به‌درستی اجرا کنید مطمئن باشید که تمام سؤالاتی که جواب آن‌ها را بلد هستید، پاسخ خواهید داد و وقت اضافه هم خواهید آورد.

محمد تره‌باری

پاسخ 4- تشخیص سؤالات آسان و تنظیم زمان برای پاسخ دادن به آن‌ها یک مهارت است؛ مهارتی که اگر تقویت شود، اساس موفقیت خواهد بود. تشخیص سؤالات آسان با تمرین و تکرار ممکن است. روزی چند بار تکنیک تست‌شناسی را انجام دهید تا به مقصود نزدیک‌تر شوید. تمرین اصولی منجر به طبقه‌بندی تست‌ها در سه سطح آسان، وقت‌گیر و دشوار می‌شود. تست‌شناسی علاوه بر مطالعه‌ی دقیق درس‌ها نیاز به بازنمایی سؤال و تست‌خوانی دارد. بازنمایی یعنی فهمیدن صورت سؤال و تست‌خوانی یعنی تشخیص سطح دشواری سؤالات بدون حل کردن آن‌ها. دو گام مهم بعدی برای تکمیل مرحله‌ی تست‌شناسی، مدیریت زمان با اجرای تکنیک ضربدر و منها و مدیریت اراده با «نه گفتن» به سؤالات دشوار است.

سارا شفافی

پاسخ 5- شناخت و تفکیک سؤالات از هم نوعی مهارت است که از دو بعد می‌توان آن را تقویت کرد: ابتدا در تمرین تست‌ها و افزایش زاویه‌ی دید و دوم در فرایند ارزیابی آزمون. یقیناً با تمرین تیپ‌های مختلف چارچوب تست‌های وقت‌گیر، سخت و آسان شناسایی می‌شوند و همین باعث ارتقای سطح شناخت سؤالات توسط دانش‌آموز می‌شود و درنتیجه فرایند پاسخ‌گویی شما منظم می‌شود.

سیدبهادر جبلی

پاسخ 6- برای پاسخ‌گویی به همه‌‌ی سؤالات آسان باید ابتدا همه‌‌ی آن‌ها را از زیر چشم بگذرانید و این سؤالات را لابه‌لای سؤالات وقت‌گیر و دشوار از دست ندهید. تکنیک ساده‌ای به نام تست‌شناسی وجود دارد. روزی چند بار در روز وقت خود را به روخوانی تست بدون حل اختصاص دهید. ایده‌آل‌ترین معیار برای شناخته شدن سطح دشواری هر سؤال میزان مطالعه‌‌ی شخصی شماست و بر اساس این معیار مهم، با خواندن هر سؤال چراغ راهنمای هوش هیجانی شما دستور صادر خواهد کرد؛ ساده، توقف برای حل (سبز)- زمان‌بر، کنار گذاشتن برای زمان مناسب (زرد)- دشوار، عدم پاسخ‌گویی (قرمز). بزرگ‌ترین چالشی که بر سر راه پاسخ‌گویی به سؤالات آسان قرار دارد، صرف کردن غیر اصولی زمان برای سایر انواع سؤالات است. اجرای تکنیک‌های به‌هم‌پیوسته‌‌ی ضربدر و منها، زمان‌های نقصانی و استراتژی بازگشت، کاربردی‌ترین پاسخ برای علامت سؤال شماست.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 7- تشخیص این موضوع که کدام سؤالات آسان است نیاز به تمرین و ممارست دارد. اگر هنگام خواندن سؤالات آزمون دقت و تمرکز کافی نداشته باشید نمی‌توانید سؤالات ساده را از بقیه‌ی سؤالات تشخیص دهید. در منزل تمرین زیاد و در جلسه‌ی آزمون تمرکز خوب بر روی آزمون می‌تواند به شما کمک کند که سؤالات ساده‌تر را سریع‌تر تشخیص دهید.

سیدمحمد حسینی