هوش مصنوعی به یاری دانشجویان فراری از امتحان می‌آید

هوش مصنوعی از ظن هرکس فواید و خطراتی دارد، اما کاربری جدیدی که برای آن در نظر گرفته شده از هرنظر باب میل افرادی است که از امتحان دادن بیزارند.

هوش مصنوعی به یاری دانشجویان فراری از امتحان می‌آید

هوش مصنوعی از ظن هرکس فواید و خطراتی دارد، اما کاربری جدیدی که برای آن در نظر گرفته شده از هرنظر باب میل افرادی است که از امتحان دادن بیزارند.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش براساس گزارش نیوساینتیست،‌ معمولا دانشجویان برای اثبات دانش خود به استاد‌ها راهی به جز شرکت در امتحان را ندارند، مرحله‌ای که برای بسیاری پراسترس و طاقت‌فرسا است.

هوش مصنوعی چیست؟

اکنون الگوریتمی جدید می‌تواند سطح دانایی و فراگیری افراد را بهبود بخشد و علاوه بر آن نیاز به تحمل فضای سنگین جلسه‌های امتحان را نیز از بین ببرد. این الگوریتم که توسط محققان دانشگاه استنفورد و شرکت گوگل ارائه شده‌است،‌ عملکرد گذشته دانشجویان در حل تمرین‌ها را تحلیل کرده و خطاهای آنها را شناسایی می‌کند و دانش کلی آنها را براساس دانسته‌ها و خطاهایشان برآورد می‌کند.

ایده استفاده از نرم‌افزار برای دنبال کردن روند پیشرفت دانش‌آموزان ایده جدیدی نیست. اما تاکنون تلاش‌های چندانی درزمینه بهره‌برداری از یادگیری عمیق، انجام نگرفته‌است. محققان دانشگاه استنفورد سیستم خود را از داده‌های پاسخ‌های 1.4 میلیون دانشجو به مسائل ریاضی تغذیه کردند. همچنین محققان شبکه عصبی‌ای را برای مرتب‌سازی پرسش‌ها براساس نوع آنها آموزش دادند تا پرسش‌هایی با موضوعات مختلف ریاضیات را در دسته‌های مختلف قرار دهد.

با در دست داشتن تمامی این اطلاعات،‌سیستم به تدریج به یاد‌گیری توانایی‌های هر دانشجو در پاسخ دادن به هریک از انواع پرسش‌ها پرداخت. این سیستم می‌تواند با دقتی برابر 85 درصد و با بررسی پاسخ‌های دانشجو به چند پرسش که پیش از این به آنها پاسخ داده‌است، تشخیص دهد که دانشجو به پرسش جدید پاسخی درست یا غلط خواهد داد.

دانشمندان در استنفورد نسخه‌ای پیچیده‌تر را متصور شده‌‌اند که نه تنها می‌تواند پیش‌بینی کند دانشجو قرار است به کدام پرسش پاسخ نادرست دهد،‌ بلکه می‌تواند دلیل اشتباه دانشجو را نیز مشخص سازد. در این صورت چنین سیستمی می‌تواند به مرور زمان روند یادگیری دانشجویان را بهبود بخشد.

به تدریج این سیستم می‌تواند تا حدی پیشرفت کرده و دقیق شود که نیاز به برگزاری آزمون‌ها به کلی برطرف شود، به اعتقاد محققان،‌ درصورتی که عملکرد دانشجویان حین یادگیری به دقت تحت نظر قرار گیرد دیگر نیازی به برگزاری آزمون برای برآورد دانسته‌های آنها نخواهد‌بود.

منبع :

مطالب مرتبط

مهلا کاشانی