کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 13 دی 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 13 دی 94

یک سؤال، 4 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


آیا خودنگاری در جلسات امتحان به موفقیت دانش‌آموز کمک می‌کند؟

پاسخ 1- وقتی از موضوعی خوشحال هستید، دوست دارید سریع آن را بازگو کنید و دیگران را در خوشحالی‌تان شریک کنید یا وقتی مشکلی ذهنتان را درگیر کرده است، تمایل دارید آن را با پدر و مادرتان در میان بگذارید و از بار منفی آن بکاهید. خودنگاری هم بازگو کردن وقایع و احساسات برای خودتان است. قبل از آزمون هیجان دارید تا آموخته‌های‌تان را ارزیابی کنید و بعد از آزمون، هیجانِ نتیجه را دارید. خودنگاری یا همان نوشتن احساسات قبل و بعد از آزمون باعث می‌شود هیجانات خود را کنترل کنید و احساسات مثبت را تقویت کرده و منفی‌ها را به حاشیه ببرید و در طول آزمون آرامش داشته باشید تا عملکردتان موفقیت‌آمیز باشد.

سارا شفافی

پاسخ 2- خودنگاری بر اساس یک اصل علمی روان‌شناسی با کمی تغییر در کانون ابداع و انجام می‌شود. این اصل می‌گوید اگر شخصی احساس خود را قبل از یک آزمون مهم روی کاغذ بنویسد، بیان احساسات باعث افزایش آرامش او می‌شود. این اصل با کمی تغییر به خودنگاری آغازین و پایانی آزمون تبدیل شده است و تمام دانش‌آموزانی که آن را انجام می‌دهند به اثرات آرامش‌بخش آن اشاره می‌کنند.

محمد کتابدار

پاسخ 3- خودنگاری نوعی «خودیابی» است. این‌که هدف‌گذاری هر درس را در نزدیک‌ترین زمان به آزمون مرور کنید و با این مرور انگیزه‌ی بیش‌تری کسب کنید، این‌که با یادآوری کردن تلاش‌های مستمر در طول دوره‌ی آماده‌سازی برای آزمون نگرانی و ناآرامی را از خود دور کنید، این‌که برخلاف روند عادی آزمونی، خودتان کنترل وقایع را به عهده بگیرید و این‌که شفافیت ذهنتان را برای کسب مطلوب‌ترین نتیجه‌ی ممکن بالا ببرید، تنها گوشه‌هایی از ویژگی خودنگاری یا همان خودیابیِ قبل و بعد از آزمون است. هر کدام از این عوامل به‌تنهایی سرنوشت یک آزمون را به سمت موفقیت هر چه بیش‌تر می‌برد. خودنگاری، بازیابی کردن خودِ سخت‌کوشتان است.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 4- چه احساسی از شروع آزمون و عملکرد خود دارم؟ مکتوب کردن پاسخ این سؤال می‌تواند به آرامش ذهنی شما کمک شایانی کند. معمولاً افکار زیادی در ذهن ما وجود دارد که گاهی آزاردهنده هستند و تخلیه‌ی آن‌ها بر روی کاغذ  به شما تمرکز بیش‌تری می‌دهد. هم‌چنین پشتیبان، آشنایی بیش‌تری با شرایط شما پیدا می‌کند و در راستای ارائه‌ی راهکار به شما در رفع چالش‌ها موفق‌تر خواهد بود.

سیدبهادر جبلی