راکت فضایی زباله جمع کن چینی‌ها

محققان چینی برای رفع مشکل زباله‌های فضایی در اطراف کره زمین نوعی راکت فضایی منحصر بفرد طراحی کرده‌اند.

راکت فضایی زباله جمع کن چینی‌هابه گزارش خبرنگار  حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، مهندسان صنایع فضایی در کشور چین نوعی راکت فضایی تولید کرده‌اندکه در جو کره زمین حرکت می‌کند و می‌تواند زباله‌های فضایی را به دام انداخته و از آنها سوخت تولید کند. 

گفتنی است، این موشک دارای نوعی نور برای به دام انداختن زباله‌های فضایی است و پس از گرفتن زباله‌های ناشی از قطعات سفاین و ماهواره‌های فضایی آنها را به پودرهای بسیار کوچک تبدیل کرده و در نهایت با استفاده از حرارت آنها را به سوخت برای انجام ادامه ماموریت خود تبدیل می‌کند . 

بررسی‌ها نشان می‌دهد، این موشک می‌تواند توسط سوخت تولیدی خود برای مدت زمان طولانی به ماموریت و گشت‌زنی در فضا بپردازد. 

دانشمندان هشدار داده‌اند زباله‌های فضایی به یک معضل جدی در جهان تبدیل شده اند و می‌توانند باعث به خطر افتادن ماموریت های فضایی و حتی انفجار سفاین فضایی شوند. 

کارشناسان اعتقاد دارند زباله‌های فضایی مانند یک ابر عظیم در اطراف کره زمین پخش شده‌اند و می‌توانند در آینده بسیار خطرناک شوند.

این قطعات حتی در صورتی که کمتر از 10 سانتی متر باشند، می‌توانند باعث نابودی دست ساخته‌های بشر شوند.

این موشک فضایی توسط محققان دانشگاه Tsinghua در پکن طراحی شده است. 

سازمان فضایی ناسا اعتقاد دارد بیش از 500 هزار قطعه زباله فضایی در اطراف جو کره زمین وجود دارد.

این مشکل زمانی برای دانشمندان جدی شد که در سال 2009 یک ماهواره ارتباطی ایالات متحده با یک قطعه ماهواره نظامی روسیه بر خورد نموده و به هزاران قطعه تقسیم شده است. 

قرار است این موشک توسط استفاده از فناوری نور لیزر قطعات زباله‌های فضایی را پودر کرده و از آن به عنوان سوخت استفاده کند . کارشناسان اعتقاد دارند توسط این روش می‌توانند فضای اطراف جو زمین را پاکیزه کنند. 

منبع :