سیستم گرمایشی بیش از 3هزار مدرسه در گیلان استانداردسازی شد

سیستم گرمایشی سه هزار و 500 مدرسه گیلان استانداردسازی شده‌است.

سیستم گرمایشی بیش از 3هزار مدرسه در گیلان استانداردسازی شد

سیستم گرمایشی سه هزار و 500 مدرسه گیلان استانداردسازی شده‌ است.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزشبه نقل از خبرگزاری فارس از رشت، 18 بهمن سال 76 ساعت 11 صبح بخاری نفتی کلاس دانش‌‌آموزان دوم دبستان بیجارسر شفت دچار حادثه آتش‌سوزی شد و حسن امیدزاده معلم فداکار دانش‌آموزان کلاس پنجم این مدرسه خود را به کلاس دوم دبستان رساند و در نبرد با شعله‌های مهیب آتش تلاش کرد دانش‌آموزان را نجات دهد.

حسن‌زاده توانست هر 30 دانش‌آموز مدرسه را از شعله‌های آتش نجات دهد اما خود دچار سوختگی عمیق شد و سر و صورت و دست‌های آقا معلم مهربان بدون اینکه به خود فکر کند، سوخت.

امیدزاده برای درمان سوختگی به تهران منتقل شد و 15 سال با رنج و درد سوختگی زندگی کرد تا اینکه در 29 تیر ماه سال 91 روح بلندش آسمانی شد و به ندای حق لبیک گفت.

باز هم زمستانی دیگر از راه رسید و هنوز بسیار از مدارس گیلان سیستم گرمایشی استاندارد ندارند و برای جلوگیری از تکرار حوادث تلخ آتش‌سوزی مدرسه شفت پای سخنان علی‌ اوسط‌اکبری‌مقدم مدیر کل نوسازی مدارس گیلان نشستیم.

سیستم گرمایشی 3 هزار و 500 مدرسه گیلان استانداردسازی شد

وی امروز در جریان بازدید و بررسی وضعیت گرمایشی مدارس خشکبیجار رشت اظهار کرد: در آبان ماه سال 93 بر اساس فراخوان عمومی از اداره‌های مختلف آموزش و پرورش گیلان خواستار اعلام تعداد مدارس نیازمند استانداردسازی گرمایشی شدیم.

علی اوسط‌اکبری‌مقدم افزود: طبق آخرین آمار، سیستم گرمایشی 8 هزار و 500 کلاس درس غیراستاندارد بود که 3 هزار و 500 کلاس درس استانداردسازی گرمایشی شد.

وی از استانداردسازی گرمایشی 250 مدرسه با یک‌هزار و 627 کلاس درس در سال جاری خبر داد و گفت: تاکنون استانداردسازی سیستم گرمایشی 200 مدرسه گیلان افتتاح شده و برای 50 مدرسه دیگر نیز قرارداد به امضا رسیده‌است.

مدیر کل نوسازی مدارس گیلان در تعریف استانداردسازی گرمایشی مدارس تصریح کرد: استانداردسازی گرمایشی به معنای حذف بخاری‌های گازی و نفتی و جایگزینی سیستم رادیاتور و موتورخانه مرکزی است.

خارج شدن 3 هزار و 300 مدرسه فاقد دانش‌آموز 

وی با بیان اینکه بالغ بر 3 هزار و 300 کلاس درس از چرخه استفاده خارج می‌شوند، خاطرنشان کرد: این مدارس فاقد دانش‌آموز هستند و اولویت استانداردسازی سیستم گرمایشی ما مدارس دارای جمعیت دانش‌آموزی است.

اوسط‌ اکبری‌مقدم درباره اتمام پروژه استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس گیلان خاطرنشان کرد: در صورت تامین منابع مالی تا نیمه نخست سال 86 استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس گیلان به اتمام می‌رسد.

وی یادآور شد: تمام تلاش ما این است که تا پایان نیمه نخست سال 96 سیستم گرمایشی مدارس گیلان استانداردسازی شود تا دیگر شاهد حوادث تلخ نباشیم.

منبع :

مهلا کاشانی