افرادی که در معرض آرتریت روماتویید قرار دارند، امگا 3 بخورند

مطالعات نشان می‌دهد مصرف اسیدهای چرب امگا 3 احتمال ابتلا به آرتریت روماتویید را در افرادی که در معرض این بیماری قرار دارند، کاهش می‌دهد.

افرادی که در معرض آرتریت روماتویید قرار دارند، امگا 3 بخورند

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، آرتریت ( التهاب مفاصل ) به التهاب دردناک در ناحیه مفاصل گفته می شود و یکی از بزرگترین معضلاتی است که افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه می شوند. شایع ترین دردهای ناشی از آرتروز در نواحی زانو، لگن، ستون فقرات و دست دیده می شود. استئوآرتریت (آرتروز)، آرتریت روماتویید، آرتریت عفونی، ورم مفاصل پسوریاتیک و نقرس، پنج گروه عمده آرتریت محسوب می شوند. 

دومین نوع رایج آرتریت، آرتریت روماتویید نام دارد. این شکل از آرتریت نوعی اختلال خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های سالم حمله می کند. این اختلال اغلب از میانسالی آغاز می شود و با درد، تورم، سفتی عضلات و مفاصل و اختلال حرکتی همراه است. آرتریت روماتویید معمولا به مچ دست و انگشتان حمله می کند. التهاب ناشی از آرتریت روماتویید به راحتی می تواند به بخش های دیگر بدن از جمله چشم ها، دهان و ریه حمله کند. درد، تورم و قرمزی مفاصل مهمترین علایم بیماری هستند. با پیشرفت بیماری یک لایه التهاب روی مفاصل قرار می گیرد و سبب فرسوده شدن غضروف و استخوان ها می شود. در حالت پیشرفته، مفاصل تغییر شکل پیدا می کنند.

مطالعات جدید نشان می دهد مصرف اسید چرب امگا 3 به صورت طبیعی یا مکمل، احتمال ابتلا به بیماری را در افرادی که در معرض این عارضه قرار دارند، کاهش می دهد. زنانی که در خانواده سابقه چنین بیماری را دارند، بیشتر در معرض آرتریت روماتویید هستند.

انواع ماهی، خاویار، روغن زیتون، حبوبات، تخم مرغ، ریحان، اسفناج، گردو، میگو، گل گلم، ماهی آزاد، ساردین، دانه سویا و کلم بروکلی ازجمله مهمترین منابع اسید چرب امگا 3 هستند. 

این مطالعه همچنین نشان می دهد که مصرف مکمل های امگا 3 علاوه بر آرتریت روماتویید، در پیشگیری از بروز اسکیزوفرنی، بیماری های قلبی و افسردگی موثر است.

نتایج این تحقیقات در نشریه Rheumatology منتشر شده است.

منبع :