افراط و تفریط در برخورد با کودک ممنوع!

در نحوه رفتار والدین تازه جدا شده با کودک خود باید اعتدال رعایت شود.

افراط و تفریط در برخورد با کودک ممنوع!شیوا وکیلی روانشناس تربیتی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: برخورد والدینی که به تازگی از یکدیگر جدا شده‌اند با کودک خود بسیار مهم بوده و افراط و تفریط در توجه به او برای رفع مشکلاتش می‌تواند خود معضلات جدیدی را ایجاد کند.

وی تصریح کرد: زمانی که والد به عنوان پدر یا مادر خودش را مقصر این واقعه داند که نتوانسته برای فرزندش زندگی کامل و راحتی را فراهم کند، در این شرایط سعی در جبران آن داشته و تمامی خواسته‌های او را فراهم کرده و به اصطلاح فضای دلنشینی را برایش ایجاد می کند.

وکیلی افزود: این رفتار والد ممکن است در کوتاه مدت نتیجه بخش باشد ولی تداوم این رفتار باعث شده تا او تصور کند که فقط والدین باید برطرف کننده مشکلات بوده و موجب سوء استفاده کودک از این شرایط خواهد شد.

این روانشناس تربیتی در پایان اضافه کرد: کنارآمدن کودک با مشکل جدایی و ایستادن روی پای خودش مهم بوده و مانع از توجه بیش از حد و لوس شدن آن شده و باید مسئولیت‌هایی که کودکان هم سنش انجام می‌دهند، او نیز این وظایف را پذیرا و اجرا کند.

منبع :