روشی ایده‌آل مبتنی بر نانوذرات مغناطیسی برای درمان جراحت مغز

محققان با استفاده از نانوذرات مغناطیسی برچسب‌دار موفق به رهاسازی سلول‌های بنیادی در بخش جراحت دیده مغز شدند.

روشی ایده‌آل مبتنی بر نانوذرات مغناطیسی برای درمان جراحت مغزبه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درمان زخم‌ها و جراحت‌های مغزی با استفاده از سلول‌های بنیادی یکی از موضوعات مهم در تحقیقات پزشکی است.

تزریق مستقیم سلول‌های بنیادی به سیستم عصبی مرکزی دارای اشکالات جدی است. اخیراً محققان دانشگاه مریلند موفق به تزریق مستقیم سلول‌های بنیادی عصبی انسان به درون محل زخم شدند. برای این کار پژوهشگران از نانوذرات پارامغناطیسی اکسید آهن برچسب دار استفاده کردند. این روش روی موش‌های دارای جراحت مغزی استفاده شده و محققان دریافتند که میدان مغناطیسی قادر است بدون اثرگذاری روی نانوذرات آنها را به سوی سایت هدف هدایت کند.

پاول یاروسکی از محققان این پروژه می‌گوید: هدف‌گیری سلول‌ها با استفاده از مغناطیس، روشی ایده‌آل برای درمان با سلول است. میدان مغناطیسی اعمال شده خارجی و گرادیان میدان می‌تواند برای هدایت سلول‌ها به محل زخم استفاده شود. این کار با استفاده از دستگاه MRI قابل انجام است.

نانوذرات پارامغناطیسی اکسید آهن می‌تواند به راحتی به تصویر کشیده شود و در نتیجه در صورت رسیدن به محل زخم آنها را مشاهده کرد. هدف از این پروژه نه تنها هدایت ذرات به سایت زخم بلکه افزایش وارد شدن سلول به مغز است که در نهایت موجب تسریع بهبود جراحت می‌شود.

منبع :