کاهش زبری و افزایش مقاومت سازه‌های بتنی به کمک نانو ذرات

تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری به کمک به کارگیری نانو ذرات در ساختار مولکولی سیمان و بتن توانسته اند محصولی بهبود یافته تولید کنند.

کاهش زبری و افزایش مقاومت سازه‌های بتنی به کمک نانو ذراتعارف صادقی نیک کارشناسی ارشد مهندسی عمران از باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه  آزاد اسلامی واحد ساری در گفتگو با خبرنگار  حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان  گفت: در این طرح تلاش کرده ایم تا با استفاده از به کارگیری نانو ذرات در ساختار مولکولی سیمان و بتن محصولی با طول عمر بالا و سازه هایی پایا تولید کنیم که از نانو ذرات کاربید سیلیکون استفاده کردیم و شاهد تغییر مشخصات کلی مواد تشکیل دهنده ی سازه های بتنی بودیم.

وی ادامه داد: این نانو ذرات سبب تقویت ماتریس سیمان شده و در نهایت خصوصیات مکانیکی، دوام و عملکرد بتن ارتقا یافته است. افزودن نانو  ذرات کاربید سیلیکون سبب کاهش میزان هیدروکسید کلسیم شده است و کلسیم سیلیکات هیدراته نقش اصلی در افزایش مقاومت و دوام بتن دارد.

وی در پایان اظهار داشت: همچنین بررسی ها نشان می دهد، نانو ذرات کاربید سیلیکون به عنوان فیلر توانسته اند بسیاری از خلل موجود در  مقیاس نانو را پر نمایند و موجب کاهش نفوذ پذیری و چگال تر شدن نمونه شوند، همچنین نانو ذرات موجب کاهش زبری و کرنش داخلی نمونه ها نیز شده اند.

منبع :

خرید کتاب