خودداری از خود درمانی و مصرف بی‌رویه داروهای اعصاب

مصرف داروهای اعصاب و روان باید حتما با تجویز و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

خودداری از خود درمانی و مصرف بی‌رویه داروهای اعصابدکتر سیدعلی فاطمی، عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان افزود: ضروری است به خانواده شخص مصرف کننده آموزش های لازم داده شود و از خود درمانی و مصرف بی رویه داروها پرهیز کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ضوابط خاصی برای تحویل داروهای اعصاب و روان به بیماران در داروخانه وجود ندارد،اذعان داشت : البته در مجموع داروها از نظر امکان تحویل بدون نسخه به بیماران به دو دسته OTC  (بی نیاز از نسخه) و داروهای نسخه ای تقسیم بندی می شوند.

به گفته فاطمی داروهای OTC معمولا شامل برخی از مسکن ها، داروهای ضد اسید معده، ضد اسهال و ضد یبوست هستند اما بیشتر داروها و به طور خاص داروهای اعصاب و روان، تنها در ازای نسخه به بیماران تحویل می گردد.

امکان در دسترس قرار دادن دارو به اندازه نیاز کوتاه مدت

وی افزود: چنانچه بیمار نسخه معتبر از پزشک داشته باشد، مسئول فنی داروخانه در صورت ضرورت تکرار مصرف دارو (در مواقعی مانند مسافرت که امکان تمدید تاریخ نسخه وجود ندارد)، می تواند به اندازه نیاز کوتاه مدت، دارو در اختیار بیمار قرار دهد.

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران، داروهای اعصاب و روان را به دسته های آرام بخش، خواب آور، ضد افسردگی، ضد جنون و غیره تقسیم بندی کرد و ابراز داشت: عوارضی چون خواب آوری و کاهش سطح هوشیاری از عوارض جانبی شایع اغلب این داروها محسوب می شود و باید در دوران مصرف آن ها از فعالیت های خطرناک با هوشیاری کامل، خودداری شود. 

وی با بیان اینکه استفاده از داروهای ضد افسردگی معمولا افزایش اشتها و چاقی را به دنبال دارد، خاطرنشان کرد: اگر داروهای اعصاب و روان به صورت مداوم مصرف شوند، ایجاد وابستگی کرده و قطع مصرف ناگهانی این داروها باعث بروز علایم سندروم قطع مصرف، چون تشنج و لرز خواهد  شد.

منبع :