طراحی نوعی روبات پوشیدنی دردانشگاه امیرکبیر

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر در تلاش برای دستیابی به دانش فنی ساخت روبات‌های پوشیدنی پایین تنه (اگزواسکلتون)، نوعی از آن را طراحی کرده اند.

طراحی نوعی روبات پوشیدنی دردانشگاه امیرکبیر

به گزارش گروه علمی ایرنا از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فائزه اسکندری، دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی – بیومکانیک، اگزواسکلتون ها را روبات هایی پوشیدنی عنوان کرد که به بدن انسان متصل می شوند و توانایی های فیزیکی کاربر را افزایش می دهند.

وی افزود: این روبات ها در حوزه های مختلفی از جمله توانبخشی، نظامی و صنعتی کاربرد دارند؛ در حوزه نظامی، استفاده از این سامانه ها موجب می شود تا نیروهای پیاده تجهیزات بیشتری را در مسافت های طولانی تری بدون احساس خستگی حمل کنند.

اسکندری تصریح کرد: در حوزه توانبخشی افراد دچار اختلالات حرکتی با کمک این سامانه می توانند توانایی حرکتی خود را بدست آورند، در صنعت نیز در مشاغلی که افراد با بلند کردن اجسام سنگین سرو کار دارند، روبات های پوشیدنی علاوه بر تقویت توان کارگران از بروز صدمات اسکلتی و عضلانی جلوگیری می کنند.

پژوهشگر طرح با اشاره به این که سامانه های روبات پوشیدنی از نظر مکانیکی، الکترونیکی و کنترلی بسیار پیچیده و هزینه بر هستند، گفت: هدف از این طرح ارائه اگزواسکلتونی برای پایین تنه بود که علاوه بر دارا بودن ویژگی های زیست مکانیکی، از سادگی بیشتری نسبت به نمونه های امروزی برخوردار باشد.

وی افزود: یکی از مهمترین معیارهای زیست مکانیکی مورد توجه در طراحی اگزواسکلتون های پایین تنه، حفظ الگوی حرکتی مفاصل در هنگام راه رفتن است؛ از این رو در این پژوهش، برای ایجاد این الگو در هنگام راه رفتن کاربر با روبات، از بادامک هایی برای هریک از مفاصل زانو و سر ران استفاده شد.

اسکندری گفت: بر مبنای هدف اولیه این مطالعه یعنی سادگی طراحی، موتورهای الکتریکی حذف و به جای آن طراحی به گونه ای صورت گرفت که از توان عضلانی دست ها برای تقویت حرکت پایین تنه استفاده شود.

وی افزود: در این حالت دو اهرم قوی که به بدنه روبات در ناحیه بالای کمر متصل می شوند، نیروی عضلانی دست را به پا منتقل می کنند.

اسکندری با تاکید بر تائید طراحی انجام شده در نرم افزار شبیه ساز تصریح کرد: سادگی و نوآورانه بودن از برتری های این طراحی به شمار می رود که در مرحله بعد باید روی مدل فیزیکی آزمایش شود.

بر اساس این گزارش، این تحقیق در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک با عنوان «استخراج پارامترهای بیومکانیکی و مدل سازی سیستم اگزواسکلتون پایین تنه» با راهنمایی دکتر احمدرضا عرشی انجام پذیرفته است. 

منبع :