الحاق فضاپیمای باری روسیه به ایستگاه فضایی

فضاپیمای باری پروگرس روسیه در ایام کریسمس به ایستگاه فضایی بین‌المللی ملحق شد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، فضاپیمای بدون سرنشین پروگرس 62 روز چهارشنبه (دوم دی) دو روز پس از پرتاب بر روی موشک سایوز از پایگاه هوایی بایکنور در قزاقستان به همراه 2.8 تن محموله به ایستگاه متصل شد.

این فضاپیما برای حدود شش ماه در ایستگاه خواهد ماند و سپس با محموله‌ای از زباله‌های آزمایشگاه مداری برای سوختن به جو زمین ارسال می‌شود.

پروگرس یکی از چهار خودروی رباتیک مورد استفاده در حال حاضر برای انتقال محموله به ایستگاه فضایی است. سه فضاپیمای دیگر شامل خودروی انتقال‌دهنده H-II ژاپن (HTV)، سیگنوس شرکت اوربیتال ساینس و دراگون شرکت اسپیس‌ایکس هستند.

شرکت اوربیتال ساینس یک قرارداد 1.9 میلیارد دلاری با ناسا برای انجام هشت پرواز به ایستگاه فضایی بوسیله فضاپیمای سیگنوس و موشک آنتارس امضا کرده است. اسپیس‌ایکس نیز قرارداد مشابهی با ارزش 1.6 میلیارد دلار برای تکمیل حداقل 12 ماموریت با فضاپیمای دراگون و موشک فالکون 9 دارد.

فضاپیماهای HTV، سیگنوس و پروگرس یکبار مصرف هستند اما دراگون می‌تواند مجددا به جو وارد شده و محموله‌ها را از ایستگاه به زمین منتقل کند.

شرکت اسپیس‌ایکس قرار است ماموریت بعدی انتقال محموله به ایستگاه را ماه بعد انجام دهد.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب