کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 5 دی 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 5 دی 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


وقتی در جلسه‌ی امتحان نمی‌توانم در مسئله‌ی ریاضی به جواب برسم در منزل آن را راحت حل می‌کنم؟

پاسخ 1- عواملی که ممکن است در جلسه‌ی امتحان باعث شود شما سؤالی را که در منزل حل می‌کنید در جلسه‌ی آزمون نتوانید حل کنید عبارت‌اند از: آرامش بیش‌تر در منزل هنگام حل سؤالات، عامل زمان که ممکن است در منزل در نظر نگیرید.

تلاش کنید آرامش خود را در جلسه‌ی آزمون افزایش دهید. آزمون را به عنوان زمانی برای یادگیری بدانید و از سؤالاتی که نمی‌توانید در جلسه‌ی آزمون پاسخ دهید با آرامش عبور کنید و آن‌ها را به دید امکانی برای یادگیری بیش‌تر در منزل به کار گیرید؛ یعنی یک بار با در نظر گرفتن زمان سؤالات را پاسخ دهید و سپس با رنگ دیگری بدون در نظر گرفتن زمان روی سؤالاتی که نتوانسته‌اید پاسخ دهید فکر کنید و تلاش کنید میزان پاسخ‌گویی شما در دو حالت به یکدیگر نزدیک شود.

محمد کتابدار

پاسخ 2- جلسه‌ی آزمون کمی متفاوت از منزل است. هنگام حل تست ریاضی در منزل خیالتان راحت است که با کمبود زمان مواجه نیستید و راه‌حل‌ها ‌را تا رسیدن به جواب آخر ادامه می‌دهید ولی در آزمون نگران از دست رفتن زمان هستید. برای رفع این مشکل لازم است:

اولاً تست زمان‌دار در منزل بزنید تا دقت و سرعت‌تان در انتخاب راه‌حل و ادامه‌ی عملیات ریاضی و محاسباتی افزایش یابد.

دیگر آن‌که سؤالات آسان را در جلسه‌ی آزمون تشخیص دهید و وقت مقرر درس ریاضی را برای پاسخ دادن به تست‌هایی که بلد هستید، صرف کنید، نه همه‌ی سؤال‌های ریاضی.

سارا شفافی

پاسخ 3- اگر مانعی را که بر سر راه‌حل مسئله در آزمون وجود داشته با موفقیت بردارید، آن را چه در منزل و چه در تکرار بعدی مباحث همین آزمون، در آزمون‌های بعدی حل خواهید کرد. به شرط آن‌که علت عدم پاسخ‌گویی به سؤال در بخش‌های تحلیلی آزمون به‌وضوح مشخص شده باشد و برای رفع این مانع هم مصمم باشید. عدم پاسخ‌گویی به سؤالات ریاضی می‌تواند ناشی از عوامل مختلف مانند یادگیری ناقص مبحث، عدم مطالعه به طور کلی، عدم وجود تسلط کافی، کمبود زمان برای انجام محاسبات و... باشد. یافتن این عاملِ زمینه‌ای، کلید حل سؤالات حل‌نشده‌ی آزمون در مراحل پاسخ‌گویی بعدی است. تکنیک‌های فراشناختیِ سودمندی همچون «ف، ش، ن، م»، دسته‌بندی دقیقی از سؤالات برای افزایش یادگیری در جلسه‌ی آزمون فراهم می‌آورد و این به کوشش هدفمند در جهت یافتن و برطرف کردن عامل زمینه‌ای، تعمیم خواهد یافت.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 4- اگر توانایی حل یک مسئله را در منزل داشتید این به معنای یادگیری آن مطلب است؛ اما این‌که نتوانید در جلسه‌ی امتحان آن را حل کنید باید علت آن را در مسائلی دیگر جست‌وجو کرد؛ مسائلی از قبیل: استرس زیاد در آزمون، عجله کردن، تمرکز بر نتیجه و...؛ پس باید دلیل اصلی آن را کشف کنید. درواقع در منزل سؤال رهاشده در آزمون را مجدداً می‌خوانید و راه نیمه‌کاره را تمام می‌کنید. مهم‌ترین کار علاوه بر آشنایی با سؤال، تمرکز عالی برای یک سؤال حاضر و آماده است. لطفاً از این تجربه در جلسه‌ی آزمون استفاده کنید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 5- معمولاً در جلسه‌ی امتحان علاوه بر دانش لازم نیازمند مهارت‌های خاص مثل مدیریت زمان و تکنیک‌های تست‌زنی و خلاقیت لازم برای رسیدن به جواب آخر هستید؛ بنابراین فقط با تست‌زنی در منزل نمی‌توانید از پاسخ‌گویی به سؤالات آزمون اطمینان حاصل کنید. پیشنهاد می‌کنم برای گسترش زاویه‌ی دیدتان به تیپ‌های مختلف تست مراجعه کنید. ایرادها را علامت بزنید و مجدداً روند حل را در روزهای بعد مرور کنید. هم‌چنین تست‌زنی در منزل را با در نظر گرفتن عواملی چون زمان و شرایط آزمونی که تست‌های ترکیبی هم مطرح می‌شود انجام دهید.

سیدبهادر جبلی