نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

گزارش "اولین گردهمایی دانشجویان بنیاد دانشگاه تهران"، 5 دی‌ماه 1394 را در زیر بخوانید...

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

"اولین گردهمایی دانشجویان بنیاد دانشگاه تهران"، 5 دی‌ماه 1394 با حضور اعضای هیات مدیره‌ و هیات امنای بنیاد دانشگاه تهران و واقف و متولی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی، کاظم قلم‌چی و خیرین مدرسه‌ساز کشور و اساتید دانشگاه و چهره‌های ماندگار و دانشجویان این بنیاد و همکاران بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی، در دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد. گزارش تصویری از این گردهمایی در زیر ارائه شده است:

به موجب این طرح که می‌توان از آن به"بورسیه‌ی دانشجویان برتر دانشگاه تهران" یاد کرد، بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی از 500 دانشجو به میزان 5 میلیارد تومان طی 5 سال (هر سال یک میلیارد تومان) حمایت مالی می‌کند. این دانشجویان همگی از برترهای دانشگاهی و با معدل بالای 17 هستند و در این طرح مشکل مالی لحاظ نشده است.

به گفته‌ی مجری این مراسم که خود از دانشجویان این دانشگاه است وقتی قرار بر این حمایت شد این امید را در دل دانشجویان زنده کرد که آن‌ها هم بخواهند به دانشجویانی که در آینده جا پای جوانی آن‌ها می گذراند بگذراند و از آن‌ها حمایت کنند.

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

عکس دسته‌جمعی دانشجویان برتر دانشگاه‌های تهران- نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

دکتر محمود کمره ای، رئیس هیات مدیره ی بنیاد دانشگاه تهران- نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران 

سخنرانی دکتر محمود کمره ای، رئیس هیات مدیره ی بنیاد دانشگاه تهران:

ابتدا تاریخچه‌ای از نحوه‌ی شکل گیری این بنیاد مطرح می‌کنم: طبق مصوبه‌ای که از طرف دولت مبنی بر این که دانشگاه ها می توانند ارگان های مردم نهاد تشکیل دهند و مصوبه ای که از وزارت علوم در این زمینه مطرح شد جلسه‌ی هیات موسسان را تشکیل دادیم و 30 اردیبهشت 93 جلسه ای در این خصوص و اولین جلسه‌ی مجمع تشکیل شد و 11 نفر عضو اصلی و 2 نفر عضو علل بدل هیات امنا تعیین شدند و به تصویب اساس نامه و تعیین اهداف پرداختند و نهایتا 5 عضو هیات مدیره انتخاب شد و هیات مدیره در 20 آذز 93 اولین جلسه را تشکیل داد. هیات مدیره مجری مصوبات هیات امناست. هر چند ممکن است این مبالغ در خود دانشجویان نباشد، در ابتدا تلاش بر بورسیه‌ی 5000 نفر بود و انتخاب به این صورت بود که 10 درصد دانشجویان بورسیه شوند ولی در نهایت تصمیم بر بورسیه‌ی 500 نفر شد و تفاهم نامه ای با بنیاد علمی آموزشی قلم چی در این زمینه به انعقاد رسید. نکته ی دوم نحوه ی انتخاب بود، در بورس کردن طبق نیت واقف که منابع را تامین می کند پیش رفتیم. نیت بر این بود که 500 نفر اول دانشجوی زبده‌ی کارشناسی با شرط معدل 17 انتخاب شوند. لذا با یک فراخوان و ارزیابی، 984 نفر واجد شرایط معرفی شدند و از این بین برای 500 دانشجو توسط بنیاد قلم‌چی حمایت مالی صورت گرفت و هم‌چنین این بنیاد متقبل شد که به باقی افراد یعنی 484 نفر کتاب دانشگاهی طبق سفارش خودشان اهدا کند. خوشبختانه با کمک یکی دیگر از خیرین تعداد بورسیه‌شوندگان به 700 نفر رسید.

با نقل قول از استاد مصلی نژاد از خیرین گرانقدر، بیان می‌کنم که تعریف جدیدی باید برای سرمایه تعریف شود و نباید از اهمیت سرمایه‌‌های انسانی غافل شد.

 بنیاد دانشگاه تهران تاسیس شده و در راستای اهداف دانشگاه و تحت توجه آن در حال فعالیت است و امیدواریم توسط خیرین این حمایت ها ادامه داشته باشد و امیدواریم هر کدام از این دانشجویان کمک کننده باشند و هر کدام مرکز یک هسته ای از چنین کمک هایی به دانشگاه تهران و کشورمان باشند. هیچ تعهدی برای این دانشجویان جز گسترش این نیت خیر و اقدامات خیر وجود ندارد.

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

دکتر جلیل تجلیل از چهره‌های ماندگار اساتید دانشکده ادبیات دانشگاه تهران- نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران


صحبت‌های کاظم قلم چی در این مراسم در زیر آمده است:

به نظر من سرمایه اصلی همین دانشجویان هستند اگر ما احساس می کنیم به مدرسه یا دانشگاهی که در آن درس خوانده ایم مدیون هستیم باید بعد از فارغ التحصیل شدن از آنجا برای آن مرکز آموزشی کاری انجام دهیم. 76 درصد از دانشجویان دانشگاه هاروارد بعد از فارغ التحصیل شدن، حداقل یک‌بار به دانشگاه خودشان کمک کرده اند و می توان چنین سنتی ایجاد کرد.

یکی از رویدادهای خوبی که سال گذشته در کانون، با همکاری انجمن حامی و بنیاد علمی آموزشی قلم چی، اتفاق افتاد این است که در منطقه ای تحت عنوان "دشتیاری" چابهار از مناطق بسیار محروم سیستان و بلوچستان آزمون های کانون برگزار می شود و فرصتی برابر برای دانش آموزان مناطق محروم فراهم شده است.

در دشتیاری دانش آموزان غالبا پس از 6 سال از تحصیل محروم می ماندند و دانش آموزان این منطقه از امکانات آموزشی محروم بودند. از پاییز سال 93 نه تنها به مرور آزمون ها برگزار شد بلکه کتاب های مورد نیاز و امکانات سخت افزاری به این منطقه ارسال شد و امسال ریحانه سردار زهی از این منطقه موفق به کسب رتبه‌ی 30 شد.

انتظار هیچ تعهدی از این دانش‌آموزان نیست بویژه این که این مورد خاص به شرایط مالی ارتباطی ندارد ولی می توانیم توافقی کنیم مبنی بر این‌که دانش‌جویانی که مشمول این طرح هستند خصوصا در جوانی به این دانشگاه یا به شهر خودشان کمکی کنند.

امیدوارم این مسیر ادامه پیدا کند و افتخار می کنم که توانستم در این جمع حضور پیدا کنم و امیدوارم دانشجویان نیز در امور خیر مشارکت کنند.

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

دکتر نیک‌خواه بهرامی از چهره‌های ماندگار و استاد مهندسی مکانیک- نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

دکتر محمدرضا حافظی، رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور- نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران 

سخنرانی دکتر محمدرضا حافظی (رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور):

بستر توسعه پایدار در هر کشوری دانش آموزان و دانشجویان هستند. 18 سال گذشته ما حرکت خیرین مدرسه‌ساز را آغاز کرده‌ایم و در ابتدا تعداد محدودی بودیم و باور نداشتیم حرکت خیّرین به این شور و شکوفایی برسد اما به مرور به جایی رسیدیم که اعتباری که توسط خیرین مدرسه‌ساز جهت اقدامات مدرسه‌سازی اختصاص داده شد از اعتبارات دولت در این زمینه پیشی گرفت. ما در حال حاضر 600 هزار خیر در ایران و 1000 خیّر در سراسر جهان داریم. در این میان حتی خیّرهایی داریم که تا کنون 600 مدرسه ساخته‌اند. در دوران اخیر با تحریم‌ها نگران بودیم که مشارکت خیرین در این امر کاهش پیدا کند ولی مردم بیش از گذشته مشارکت داشتند و بستر به وجود آوردند.

استاد بزرگوارم دکتر عباس مصلی نژاد از خیران گران‌قدر این کشور، که در این مراسم هم حضور دارند تا کنون بیش از 200 میلیارد تومان در زمینه‌ی بسترسازی برای جوانان سرمایه گذاری کرده است. خیرین ما اندوخته ی مالی خودشان را به وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه ها و به فرزندان این مرزوبوم هدیه می کنند. اقدامات بنیاد علمی آموزش قلم چی کرامت دارد. بنیاد قلم‌چی در سراسر ایران، کتابخانه ها و مدارس ساخته است و مدارس زیادی را تجهیز و هوشمندسازی کرده است و افتخارات والایی به وجود آورده و با فعالیت در این زمینه نیز حمایتی دیگر از دانشجویان این کشور دارند.

برای من باعث افتخار است که در این جمع حضور پیدا کنم و مراتب تقدیر را از بنیاد دانشگاه تهران و هم‌چنین بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی، به جا بیاورم. 10 سال از وقف شدن کانون فرهنگی آموزش (قلم‌چی) می گذرد و بورسیه‌ی‌ دانش‌آموزان در این مجموعه از 8000 نفر به هدف گذاری 100 هزار نفر در امسال، ارتقا یافته است. این مجموعه سال گذشته موفق به بورسیه‌ی‌ 63 هزار دانش‌ آموز شد و تا این لحظه ، 90 هزار دانش‌آموز را بورسیه کرده است و مطمئن هستم تا انتهای سال از 100 هزار دانش‌آموز بیشتر بورسیه می‌کند.

معامله با خدا هرگز زیان ندارد. دانشگاه در هر کشوری رکن اصلی است و دانشگاه تهران که از پیشتازان دانشگاهی است کار جدید و مبارکی را آغاز کرده است.

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

 ادریس فتحی دانشجوی کارشناسی ارشد (روشن‌دل) رشته‌ی مدیریت آموزشی دانشگاه تهران و از مشاوران دانش‌آموزان نابینای کانون فرهنگی آموزش قلم‌چی- نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران  

سخنرانی ادریس فتحی از مشاوران دانش‌آموزان نابینای بنیاد قلم‌چی:

من ادریس فتحی، کارشناس و مشاور دانش آموزان نابینا هستم. با حضور در این مراسم، به 2 دلیل خوشحال هستم، یکی این‌که دانشجوی این دانشگاه هستم و دوم این‌که 5 سال است که افتخار خدمت گذاری در بنیاد را دارم. این طرح حاصل تعامل دو سازمان بزرگ آموزشی و دو بنیاد عظیم آموزشی است.

من خودم نابینای مطلق هستم و در ابتدا نابینا نبودم و بعد از از دست دادن بینایی‌ام به مدت 4 سال ترک تحصیل کردم، آن مدت هرچند زمان سختی بود ولی درس های زیادی گرفتم بخصوص این‌که تنها راه موفقیت من در درس خواندن است. سال 89 به کنکور رسیدم و سالی که کنکور داشتم خوابگاه بودم و در آن جا با کانون آشنا شدم و فایل های صوتی و تست های کانون را استفاده کردم و مدیریت آموزشی دانشگاه تهران پذیرفته شدم و بعد از 4 سال دوران کارشناسی، در سال 93 موفق شدم کارشناسی ارشد همین رشته مجددا پذیرفته شوم و هم اکنون دانشجوی ارشد هستم. پس از سال 84 که بنیاد قلم چی وقف عام شد سال 86 مجوز فعالیت برای نابینایان را نیز گرفت. ما برای استفاده از خدمات 2 روش داریم فایل های صوتی و کتاب های بریل. تمامی کتاب های آبی و کتاب های آموزشی کانون و حتی کتاب نوروز را توسط گوینده های متخصص ضبط می کنیم و حتی آزمون های 2هفته ای را ضبط و برنامه راهبردی را هم ضبط می کنیم و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کم بینایان کانونی قرار می دهیم. در این بخش برای این دانش آموزان غیر از خدمات صوتی مشاوره های ویژه ی تلفنی هم داریم و برای آن ها از پشتیبان نابینا استفاده می شود که به صورت مستقیم از تهران 4 نفر هستیم که تماس می گیریم. حوزه آزمون نابینا در تمام شهرها داریم و آزمون ها را برگزار می کنیم و در سال 91 ، 7 نفر و در سال 92 ،23 نفر و سال 93، 14 نفر و سال 94، 17 نفر کم بینای زیر 1000 در کنکور سراسری از کانون داشتیم.

ادامه راه دانشجویانی که امروز در این مراسم هستند به خود آن‌ها بستگی دارد. فراهم ساختن این تسهیلات یک معنی دارد و آن‌ هم فراهم ساختن فرصت های برابر به واسطه ی مشارکت بنیاد های خصوصی است و

نتیجه‌ی اقدامات بنیاد را در این زمینه را دیده‌ایم و باز نیز خواهیم دید.

سال به سال تعداد قبولی های نابینایان بیشتر می شود و خرسند هستم که این شاکله‌ی مقدس وارد دانشگاه تهران هم شده.

ما در دانشگاه تهران، 73 دانشجو نابینا داریم که در دانشگاه‌های ایران کم‌سابقه است. من هم اکنون دبیر کانون نابینایان دانشگاه تهران هم هستم، این کانون سال 92 شکل گرفت که تحت نظارت معاونت فرهنگی دانشگاه است و یکی از اهداف شخصی من کمک به دانشجویان نابینای دانشگاه تهران است.

من با بیان این شعر، بیان می‌کنم که بهترین نوع سرمایه گذاری در زمینه ی دانش است:

اگر یکسال ثمر از کاری خواستی، گندم بکار
اگر دو سال خواستی، درخت بکار
اگر صد سال ثمر خواستی، "انسان" تربیت کن.

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

دکتر محمود نیلی احمد آبادی، رئیس دانشگاه تهران- نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران  

سخنرانی دکتر محمود نیلی احمد آبادی، رئیس هیات امناء بنیاد دانشگاه تهران:

سر تعظیم فرود می آوریم برای کسانی که کمک می کنند تا فرزندان ما بهتر به خدمت رسانی برسانند. ظهور تمدن ها به واسطه ی انسان هایی است که حرکت های انسان ساز را انجام می‌دهند، این افراد تمدن ساز هستند و دانشگاه به عنوان اصلی ترین بخش جامعه در پرورش این افراد تاثیرگذار است و امروزه همه پذیرفته اند که جوانان، آینده سازان کشور هستند، آینده‌سازانی که بر پایه‌ی تعقل و تفکر و دانش حرکت می‌کنند.

با چنین اقدامات ارزشمند خیرین، مهمتر از مبالغ مالی، فضایی که در پشت این کمک ها شکل می گیرد، خیلی موثر است. فضایی که در آن جوان متوجه می‌شود که دیگران به فکر او هستند و او برای جامعه مهم است و جامعه آماده است که نقش او را در جامعه بپذیرد و از او انتظار می‌رود. چنین فضا و این عشق و محبت از منابع مالی مهم‌تر است و من این نقش را موثرتر می دانم.

 شما دانشجویان باید بدانید که دانشگاه تهران بزرگترین مرکزی است که بیشترین وقف را به عنوان یک مرکز دانشگاهی عظیم کشور دریافت کرده است وقف‌های بسیاری به این دانشگاه تقدیم شده است و این نشان می دهد که چه انتظاری از دانش آموختگانش دارد. زمانی حرکت مدرسه سازی در کشور شکل گرفت که با کمبود مدارس مواجه بودیم.

تقاضا برای ورود به دانشگاه و استفاده از امکانات حداقلی، حداقل نیاز دانش‌آموزان و دانش‌جویان است و این دانش آموخته نیازمند شغل است و ایجاد فضای کسب و کار وظیفه بعدی ماست ما باید به اشتغال هم فکر کنیم و دانشگاهی موفق است که آموزش آن به کمک کسب و کار بیاید و این تعریف دانشگاه کارآفرین است و اگر همه ما به فکر کسب و کار نباشیم سرمایه گذاری‌های ما به هدر می رود و سرخوردگی ها شکل می گیرد.

 دانشگاه تهران، تنها دانشگاهی است که پارک علم و فناوری دارد و اولین دانشگاهی است که دانشکده‌ی کارآفرینی را ایجاد کرده است و شعار ما دانشگاه کارآفرین است. پیشنهاد من این است که کمک کنیم اشتغال و آموزش و زیرساخت های فعالیت های نوآورانه و جدید ایجاد شود. دولت هم اقدامات خوبی در این زمینه‌ها انجام می دهد. این‌که دانشگاه تهران دارای بنیاد است و دارای مجمع خیرین و نیکوکاران است همه حاکی از این است که به این امر در این دانشگاه توجه می‌شود و از دیگر شعارهای این دانشگاه، تعامل با جامعه است و حضور خیرین اثبات می کند که این موضوع هم محقق شده ولی راه هم‌چنان ادامه دارد.

اجر چنین کارهای خیرخواهانه‌ای با خداست و من به نمایندگی از جامعه ی دانشگاهی ایران از خیرین و از بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی و تمام کسانی که در این امر موثر بوده‌اند تشکر می کنم و همه‌ی ما باید این تلاش‌ها را به طرز مطلوبی پاس بداریم.

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

مراسم تجلیل از واقف و متولی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (کاظم قلم‌چی) در نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران  

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

دانشجویان برتر دختر بورسیه‌ی بنیاد دانشگاه تهران در نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران  

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

دانشجویان پسر دختر بورسیه‌ی بنیاد دانشگاه تهران در نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران  

نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران + تصاویر

اعضای هیات مدیره و هیات امنای بنیاد دانشگاه تهران و خیرین مدرسه‌ساز و همکاران بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی در نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد دانشگاه تهران  


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی