حین کار با شوینده‌ها مراقب پوستتان باشید

تماس پوست با شوینده‌ها می‌تواند باعث بروز حساسیت‌های پوستی شود، لذا بهتر است بانوان حتما برخی نکات را رعایت نمایند.

حین کار با شوینده‌ها مراقب پوستتان باشیددکتر کاووسی متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: رعایت نکردن موازین بهداشتی و شست‌وشوی غیراستاندارد در زمان تمیز کردن منزل می‌تواند مشکلات و عوارض پوستی را در افراد در پی داشته باشد. افراد به منظور جلوگیری از بروز مشکلات پوستی باید از حداقل میزان شوینده‌ها استفاده کنند و در صورتی هم که از این مواد استفاده می‌شود، حتما دستکش بپوشند. 

وی ادامه داد: تماس پوست با شوینده‌ها می‌تواند باعث بروز حساسیت‌های پوستی شود و بهتر است افراد حین استفاده از شوینده‌ها کمترین تماس پوستی را با این مواد داشته باشند. 

این متخصص پوست و مو با اشاره به عوارض پوستی تصریح کرد: اگزماهای پوستی یکی از مهم‌ترین عوارض پوستی ناشی از تمیزکردن‌های غیر اصولی است و تمیز نمودن ناصحیح و شست‌و‌شوی غیر‌استاندارد و قرار دادن پوست در مقابل مواد شوینده و حساسیت‌زا باعث بروز اگزمای پوستی در افراد می‌شود که بسیار قابل توجه و تامل است. 

وی بیان کرد: در زمان شستشو و گردگیری احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی وجود دارد و توصیه می‌شود افراد حین این اقدامات به منظور قرار نگرفتن پوست در معرض گرد و غبار، حتما دستکش بپوشند. ایجاد حساسیت‌های پوستی به دلیل تماس بیشتر پوست با آنتی ژن‌های موجود در هوا و همچنین در موارد نادری ایجاد قارچ‌های پوستی از عوارض شست‌وشوی نادرست است. 

کاووسی در پایان خاطر نشان کرد: برای پیشگیری از این مشکلات توصیه می‌شود افراد در زمان شست‌وشو حتما از دستکش استفاده کنند و سر و صورت خود را تا حد امکان بپوشانند تا از نشستن آنتی ژن‌ها و قارچ‌ها بر روی پوست این قسمت از بدن جلوگیری شود. بهتر است افرادی که مشغول تمیزکردن منزل هستند، روزانه سه تا چهار بار پوست خود را با مرطوب‌کننده‌ها، چرب کننده‌ها و نرم کننده‌ها چرب کنند تا دچار مشکلات پوستی و به‌ خصوص اگزمای پوستی نشوند. 

منبع :