چاپگرهای سه بعدی ساخت ایران و کاربرد آن در پزشکی

محققان در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران موفق به طراحی و ساخت پرینترهای سه بعدی شدند که از امکان تولید طرح نهایی به کمک دو نازل رنگ برخوردار است.

چاپگرهای سه بعدی ساخت ایران و کاربرد آن در پزشکی

محققان در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران موفق به طراحی و ساخت پرینترهای سه بعدی شدند که از امکان تولید طرح نهایی به کمک دو نازل رنگ برخوردار است.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش شاهین خوش‌سخن، مجری طرح «طراحی و ساخت پرینترهای سه بعدی دو نازله» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: پرینتر‌های سه بعدی معمولا در کشور ساخته می شود  اما این پرینتر  دو نازله است و این تنها تفاوت آن با دیگر پرینتر‌ها به شمار می‌رود.

وی در خصوص مزیت این پرینترها اظهار داشت: این پرینتر سه بعدی دو موتور در قسمت پشت دارد که مواد مصرفی را به نازل ها می‌رساند و این دو نازله بودن باعث می‌شود که طرح نهایی بدون قطع شدن جریان ساخت، ساخته شود.

خوش‌سخن با بیان اینکه دو نازله بودن پرینتر سه بعدی باعث می‌شود که خللی در کار نهایی ایجاد نشود، اظهار داشت: با این پرینتر سه بعدی دو نازله می‌توان طرح نهایی را به صورت دو رنگ کار کرد.

به گفته وی، این دستگاه هفت موتوره است و بدنه فلزی دارد و به هنگام کار و طرح زدن هیچگونه لرزشی ندارد.

خوش‌سخن در خصوص خروجی نهایی این پرینترها گفت: این پرینتر سه بعدی دو نازله می‌تواند یک طرح را در ابعاد طول ۲۲، عرض ۱۵ و ارتفاع ۱۵ سانتیمتر تحویل دهد.

وی گفت: با استفاده از پرینترهای سه بعدی می‌توان طرح‌هایی را در راستای آموزش بهتر برای مدارس، دانشگاه‌ها، دندانپزشکی، جواهرسازی  و... قالب زد.

منبع :

مهلا کاشانی