نانو حامل پروتئینی مکمل اثربخش در درمان بیماری ایدز

محققان با ترکیب داروی ضدایدز با یک نانو حامل پروتئینی موفق به ارائه داروی جدید شدند که این بیماری را مؤثرتر کنترل می‌کند.به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اخیراً محققان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر موفق به طراحی سیستم رهاسازی دارو برای این بیماری شدند.

بازدارنده‌های پروتئاز در دسته داروهای ضدویروس قرار می‌گیرند که به صورت عمومی برای درمان ایدز استفاده می‌شوند. زمانی که این بازدارنده‌های پروتئاز با داروی طراحی شده ترکیب می‌شود می‌تواند سیستم ایمنی بدن را بر علیه HIV فعال نگه دارد.

در حال حاضر روش‌های درمان ایدز به صورت داروهای خوراکی است که باید به صورت روزانه مصرف شود اما با این روش درمانی، بیمار تنها یک یا دو بار در سال تحت درمان قرار می‌گیرد.

محققان پروژه‌ برای حل مشکل بیماران اقدام به طراحی نوعی نانو حامل موسوم به بازدارنده پروتئاز نانو فرموله شده کردند. این نانو حامل به صورت بلوری بوده و ظاهری شبیه به یخ دارد. این داروی بلوری درون چربی قرار داده شده و با یک پوشش پروتئینی احاطه می‌شود و در نهایت چیزی شبیه به بستنی به وجود می‌آید. این پوشش موجب محافظت دارو از آسیب‌های وارد شده از سوی کبد یا دفع توسط کلیه می‌شود. این دو دارو به صورت همزمان روی سلول‌های سیستم ایمنی بدن انسان و در یک موش مهندسی شده، مورد آزمایش قرار گرفته است.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب