استفاده از خاصیت درمان ریشه‌ای نانوذرات الماس در مواد دندانپزش

محققان با افزودن نانوذرات الماس و چند نوع آنتی‌بیوتیک به مواد پرکننده‌های دندان، موفق به ارائه ماده‌ای مقاوم‌تر برای ترمیم کانال دندان شدند.

استفاده از خاصیت درمان ریشه‌ای نانوذرات الماس در مواد دندانپزشبه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان دچار مشکل کانال‌های دندانی‌ هستند، کانال‌های دندانی به بخش نرم میانی دندان گفته می‌شود که در حال حاضر موادی برای ترمیم این کانال‌ها در بازار وجود دارد.

طلا، نقره و مواد مورد استفاده در ظروف چینی از جمله پرکار‌بردترین مواد مورد استفاده در دندانپزشکی است که می‌توان با استفاده از آنها دندان‌ها را ترمیم کرد.

محققان اخیراً موفق به ساخت نانو ذرات الماس شدند که قادر است ریشه دندان را درمان کند. این نانو ذرات الماس می‌تواند مانع از عفونت‌های آتی در دندان شود.

این نانو ذرات به گونه‌ای مهندسی شده‌اند که آنتی باکتریال بوده و در برابر عفونت مقاوم هستند. این گروه تحقیقاتی به دنبال ساخت مواد پرکننده تجاری با این نانو ذرات الماس هستند.

محققان این پروژه اقدام به ترکیب نانو ذرات الماس، آموکسی سیلین و مواد پرکننده فعلی کردند تا در نهایت ماده‌ی جدید تولید شود.

نتایج آزمایش اولیه نشان می‌دهد که این ماده جدید بسیار قوی از پرکننده‌های قبلی بوده و برای از بین بردن برخی باکتری‌های رایج در عفونت‌های دندانی مناسب‌تر است.

منبع :

خرید کتاب