ایران رتبه 23 جهان در حوزه علوم اعصاب سلولی مولکولی

ریس انجمن علوم اعصاب از رتبه 23 ایران در جهان در حوزه علوم اعصاب سلولی مولکولی‌، اعصاب رفتاری و علوم اعصاب زیستی بالاتر از کشور‌های ترکیه و کره خبر داد.

ایران رتبه 23 جهان در حوزه علوم اعصاب سلولی مولکولی


 دکتر محمدتقی جغتایی ریس انجمن علوم اعصاب ایران در چهارمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بر اساس آمار منتشرشده در اسکوپوس، ایران در حوزه علوم اعصاب رفتاری رتبه هفدهم، در بایولوژی نوروساینس رتبه هجدهم و در حوزه نوروساینس سلولی و مولکولی رتبه بیستم دنیا را دارد.همچنین در آسیا بعد از ژاپن و چین رتبه سوم را در حوزه علوم اعصاب داریم.

وی ادامه داد: علیرغم تمام پیشرفت‌هایی که در این حوزه صورت گرفته است، در حوزه نوروساینس تکاملی و علوم اعصاب شناختی تا حدودی از کشورهای دنیا عقب هستیم که لازم است در حوزه اقتصاد شناختی و مدیریت، این بحث را دنبال کنیم تا در این زمینه نیز به پیشرفت‌های لازم دست یابیم.

رئیس کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی بیان کرد: یک سوم مقالات منتشر شده در حوزه پزشکی در دنیا مربوط به علوم اعصاب است و در ایران نیز بیشترین مقالات علمی پزشکی منتشر شده مربوط به این حوزه می‌باشد. از حدود 20 سال پیش که فضای دانشگاهی کشور به سمت تحقیقات تغییر جهت داد، توانستیم حوزه دانشگاه را علمی‌تر و تحقیقاتی‌تر کنیم و در نتیجه آن به دستاوردهای زیادی در این زمینه دست یافته ایم.

دکتر جغتایی اظهار داشت: از نظر تولید مقالات علمی، رتبه 17 دنیا را داریم و به همین ترتیب در حوزه علوم اعصاب نیز اقدامات موثری صورت گرفته است تا رتبه علمی ایران در این زمینه بیش از پیش ارتقا یابد. از جمله این اقدامات می‌توان به تاسیس پژوهشگاه‌ها، موسسه‌ها و مراکز تحقیقاتی مختلف در حوزه علوم اعصاب در استان‌هایی مانند تهران، شیراز و کرمان و تلاش برای توسعه آنها در سایر استان‌های کشور اشاره کرد. 

جغتایی از تاسیس دانشکده‌های مختلف در رشته‌های مرتبط با علوم اعصاب مانند رشته‌های روانشناسی به عنوان دیگر برنامه‌های اجرا شده در این زمینه نام برد و خاطرنشان کرد‌: رشته های زیرمجموعه رشته علوم اعصاب در حوزه تحصیلات تکمیلی نیز در کشور گسترش زیادی یافته است که از جمله آن می‌توان به راه‌اندازی رشته‌های علوم اعصاب شناختی و زبان شناختی اشاره کرد. همچنین تاسیس انجمن علوم اعصاب ایران را نیز در کنار تاسیس مراکز مرتبط با این حوزه از دیگر اقدامات در زمینه رشد و توسعه رشته علوم اعصاب در کشور است.

منبع :