جلسه‌ی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی و سازمان بهزیستی

جلسه‌ی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی و سازمان بهزیستی 2 دی 1394 برگزار شد گزارش آن را در زیر بخوانید...

جلسه‌ی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی و سازمان بهزیستی

جلسه‌ی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی و سازمان بهزیستی، پیرو انعقاد تفاهم‌نامه (به نوعی تمدید همکاری‌ها)، 2 دی‌ماه 1394 در ساختمان بنیاد برگزار شد. گزارشی از این جلسه در زیر ارائه شده است:

جلسه‌ی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی و سازمان بهزیستی

ردیف بالا از راست به چپ: امید جعفری (مسئول نمایندگی‌های کانون فرهنگی آموزشی)، آقای همتی (دبیر ستاد امور دانشجویان) هانیه خویی (مسئول بخش نابینایان بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی)، زهرا علومی(مسئول بورسیه‌ی بنیاد)

ردیف پائین از راست به چپ: جعفر سادات (از مدیران بنیادعلمی آموزشی قلم‌چی)، حاج‌آقا سیدمحمدی (مشاور سازمان بهزیستی و مدیر امور فرهنگی سازمان)، آقای بهداد (معاون دفتر امور فرهنگی سازمان بهزیستی)، حسین سرمه (مسئول بورسیه‌ی بنیاد)


طبق گزارش هانیه خویی (مسئول بخش نابینایان بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی)، در انتهای سال گذشته 8944 نفر از دانش‌آموزان بورسیه‌ی بنیاد، تحت پوشش سازمان بهزیستی بودند و با توجه به این‌که فقط 3 هفته از امضای تفاهم‌نامه‌ی سازمان بهزیستی و بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی با حضور ریاست این سازمان می‌گذرد، تا به امروز 4812 دانش‌آموز تحت پوشش سازمان بهزیستی، بورسیه شده‌اند. هم‌چنین بررسی وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان تحت پوشش این سازمان که بورسیه‌ی بنیاد قلم‌چی هستند، حاکی از 6% بهبود تراز در آزمون‌های کانون است. دانش آموزان تحت پوشش سازمان بهزیستی به دو گروه طبقه‌بندی می‌شوند:

دانش‌آموزان استثنائی معلولان، نابینایان و کم‌بینایان (که این گروه بدون هیچ شرطی بورسیه می شوند.)

دانش آموزان واجد شرایط بورسیه (که با بررسی شرایط بورسیه، از خدمات بورسیه‌ی بنیاد بهره می‌برند.)

به مدت 7 سال است که 39 عنوان از کتاب های مورد نیاز نابینایان از نهم تا کنکور تهیه می شود. کم بینایان و نابینایان برای استفاده از خدمات 2 روش دارند فایل های صوتی و کتاب های بریل یا ترکیبی از آن دو. تمامی کتاب ها و حتی آزمون های برنامه‌ای کانون و برنامه راهبردی توسط گوینده های متخصص ضبط می‌شوند و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کم بینایان کانونی قرار می‌گیرد. برای این دانش آموزان غیر از خدمات صوتی مشاوره های ویژه ی تلفنی هم لحاظ شده است و برای آن ها از پشتیبان نابینا استفاده می شود که به صورت مستقیم از تهران ارتباط صورت می‌گیرد. در تمام شهرها، حوزه آزمون نابینایان وجود دارد و آزمون ها برگزار می‌شود. با توجه به محدودیت‌های این دانش آموزان و موفقیت بیشتر آن‌ها در رشته‌ی انسانی از سال‌های پایه این دانش‌آموزان به سمت رشته ی انسانی هدایت می شوند.

آقای همتی (دبیر ستاد امور دانشجویان)، ضمن تقدیر و تشکر از کمکی که مجموعه ی قلم چی به دانش آموزان بهزیستی دارند، بیان کردند سال گذشته 9000 دانش آموز تحت پوشش سازمان، از خدمات این بنیاد استفاده کرده اند. سازمان بهزیستی 2 قشر از دانش آموزان را جهت بهره‌مندی از خدمات بورسیه به بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی معرفی می‌کند که این دو گروه عبارتند از:

یک دسته کسانی که معلولیت دارند و این افراد توسط معاونت توانبخشی به بنیاد معرفی و به صورت رایگان از خدمات بورسیه استفاده می‌کنند و دسته‌ی دوم کسانی هستند که از پروژه های اجتماعی به بنیاد معرفی می‌شوند، این فرزندان از لحاظ جسمی مشکل ندارند ولی شرایط بورسیه را دارند.

بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی در نظر دارد از دانش‌آموزان بخواهد کتاب‌های اهدایی بورسیه‌ را به خوبی نگهداری کنند و در انتهای سال به کتابخانه اهدا کنند.

هم‌چنین این بنیاد در تلاش است طی هم‌اندیشی مسئولان بهزیستی، نهاد کتابخانه های عمومی و بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی، کتابخانه‌های شهرستان‌ها را تجهیز کند.

در این جلسه تصمیم بر این شد مشابه انعقاد قرارداد کمیته‌ی امداد و نمایندگی‌های کانون، تفاهم‌نامه‌ای در جلسه‌ی مشترک نمایندگی‌های کانون با سازمان بهزیستی هر شهرستان ها منعقد شود. این جلسه مجزا از جلسه‌ی ویدئو کنفرانس رسمی (در ویدئو کنفرانس نیز به صورت شفاهی بیان شود که جلسه‌ای با حضور مسئولان نمایندگی کانون و مسئولان بهزیستی شهرستان‌ها تشکیل خواهد شد) است.

قطعا در زمینه‌ی تجهیز کتابخانه‌ها، اولویت حمایت بنیاد از نمایندگی‌هایی خواهد بود که مشارکت مطلوبی در برگزاری این جلسات داشته باشند. نمایندگی‌ها و مسئولان بهزیستی شهرستان‌ها در این جلسه می‌توانند برنامه ریزی خود را برای اجرایی شدن تجهیز کتابخانه ارائه دهند. هم‌چنین بنیاد قلم‌چی خواهان دریافت گزارش آماری دقیق ادواری (هر 6 ماه) از اثربخشی و استفاده‌ی دانش‌آموزان از این کتابخانه‌ها است.

با همکاری بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی، در مکان این بنیاد، از دانشجویان برتر دانشگاه‌ها که تحت پوشش سازمان بهزیستی بوده‌اند تقدیر صورت خواهد گرفت.

با توجه به نیازی که سازمان بهزیستی در زمینه‌ی مشاوره‌های تحصیلی و انتخاب رشته دانش‌آموزان این سازمان مطرح می‌کند می‌توان در یکی از بخش‌های این جلسه به این موضوع پرداخت و یک نفر از مشاوران بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی جهت مشاوره‌ی تحصیلی و انتخاب رشته در هر نمایندگی در نظر گرفته شود.

بنیاد، علاوه بر اطلاع‌رسانی از طریق سایت کانون، خواهان اطلاع رسانی از طریق سازمان بهزیستی جهت بهره‌گیری دانش‌آموزان واجد شرایط از خدمات این بنیاد است.

امید است جلسات بین بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی و سازمان بهزیستی به صورت ادواری (هر 3 ماه یکبار) برگزار شود و این جلسات منجر به توسعه‌ی بیشتر عدالت آموزشی شود.


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی