ارتباط مستقیم بیماری زونا با حملات قلبی

افراد مبتلا به زونا در اثر عدم رسیدگی به آن دچار حملات قلبی و سکته‌های مغزی می‌شوند

ارتباط مستقیم بیماری زونا با حملات قلبیبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حمله‌های مغزی و قلبی خطر ابتلا به بیماری زونا را افزایش می‌دهد به طوری که بیماری زونا که ناشی از ویروس هرپس زوستر است خطر ابتلا به سکته‌های مغزی 2.4 و حمله‌های قلبی 1.7  بیشتر می‌شود کارولین محقق دانشگاه لندن می‌گوید، حملات قلبی علت عمده‌ی مرگ و میر در دنیا است که زونا بیماران قلبی را آسیب‌پذیرتر خواهد کرد.

براساس این مطالعه، مبتلایان به زونا در معرض خطر بیشتر حملات قلبی در هفته‌های اول بوده و این 6 ماه طول می‌کشد تا وضعیت جسمانی بیماران به حالت نرمال برگردد.

با مطالعه بر روی مردم بریتانیا این نتیجه حاصل شد که افرادی که دچار بیماری زونا هستند بیشتر در معرض خطر حملات قلبی بوده و از میان 137هزار نفر که همه آنها سنین بالاتر از 65 سال داشتند، 42954 نفر دچار سکته مغزی و 24237 نفر دچار حملات قلبی شده‌اند.

با تشخیص و درمان زونا خطر ابتلا به حملات قلبی و مغزی در هفته‌های دوم تا چهارم از 2.4 به 1.6 کاهش می‌یابد که این در هفته دوازدهم از بین خواهد رفت.

خطر حملات قلبی پس از تشخیص زونا 12 درصد کاهش می‌یابد به طوری که این بیماری در هفته سوم 1/1 هفته اول خطر ابتلا به سکته‌های مغزی کاهش می‌یابد.

با توجه به اثرات بیولوژیکی عفونت زونا، لخته خون ایجاد می‌شود که این لخته سبب بروز سکته‌های مغزی و قلبی در افراد می‌شود و حتی زونا فشار خون را به علت درد و استرس بالا می‌برد. گفتنی است رابطه علت و معلولی بین داشتن بیماری زونا با حوادث حاد قلبی عروقی وجود دارد و پس از ابتلای افراد به زونا حملات قلبی شروع می‌شود.

منبع :