استفاده از فناوری نانو در کرم‌های ضد آفتاب برای محافظت پوست

محققان در حال توسعه کرم‌های ضد آفتابی هستند که در آن از فناوری نانو استفاده شده است و پوست را به طور کامل در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید محافظت می‌کند.

استفاده از فناوری نانو در کرم‌های ضد آفتاب برای محافظت پوست

به گزارش گروه علمی ایرنا از ساینس، کرم های ضدآفتاب کنونی حاوی ترکیباتی هستند که اشعه ماورای بنفش (UV) مضر خورشید را فیلتر می کنند؛ ولی زمانی که این ترکیبات از طریق پوست جذب شده و وارد جریان خون می شوند، عوارض جانبی به همراه دارند؛ این ترکیبات در بافت سینه و ادرار دیده می شوند و می توانند سبب اختلال در عملکرد طبیعی برخی هورمون ها شوند.

همچنین قرارگرفتن فیلترهای اشعه UV در برابر نور خورشید، می تواند سبب آسیب به سلول ها، بافت ها و پروتئین DNA و نیز تشکیل تومور شود.

محققان دانشگاه ییل برای حل این مشکل چاره ای اندیشیده اند و دارورسانی با استفاده از فناوری نانو و ویژگی های مولکولی و سلولی پوست را ترکیب کرده اند. در این روش، با استفاده از نانوذراتی که خاصیت چسبندگی دارند، ترکیبات فیلترکننده UV به سطح پوست می چسبند و وارد بدن نمی شوند.

دارورسانی با استفاده از نانوذرات چسبنده ایمن ترین گزینه در ساخت کرم های ضد آفتاب است که علاوه بر افزایش نقش حفاظتی، مانع از ورود این ترکیبات به بدن می شوند. محققان بر این باورند که این محصول در آینده ای نزدیک در دسترس عموم قرار می گیرد.

اشعه ماورای بنفش خورشید مهمترین عامل سرطان پوست است. سرطان پوست یکی از شایع ترین انواع سرطان، به ویژه در آمریکا است. رایج ترین نوع سرطان پوست ملانوم نام دارد. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، سالانه بیش از 66 هزار نفر در آمریکا به این عارضه مبتلا می شوند.

هزینه درمان ملانوم در آمریکا سالانه حدود 8.1 میلیارد دلار برآورد شده است.

علاوه بر نور خورشید، عوامل دیگری نیز در این بیماری خطرناک و کشنده نقش دارند. برخی از این عوامل عبارتند از:

• بیماری پارکینسون

تحقیقات اخیر نشان می دهد که رابطه مستقیمی بین ژن بروز بیماری پارکینسون و سرطان پوست وجود دارد. البته هنوز اطلاعات دقیقی در این مورد در دست نیست.

• استعمال دخانیات

استعمال هرگونه مواد مخدر باعث کاهش سیستم ایمنی فرد و در نتیجه افزایش احتمال بروز سرطان پوست می شود.

• پیوند عضو

معمولا برای بیمارانی که مورد پیوند عضو قرار گرفته اند تا سال ها داروهایی تجویز می شود که بدن آنها عضو جدید را قبول کند و به اصطلاح پیوند پس نزند. بیشتر این داروها باعث کاهش سیستم دفاعی بدن می شوند و احتمال بروز سرطان پوست را افزایش می دهند.

• رادیوتراپی

رادیوتراپی یا اشعه درمانی برای درمان انواع تومور و سرطان نیز یکی دیگر از عوامل خطرزا است.

مطالعات محققان انگلیسی نشان می دهد که استفاده از کرم ضد آفتاب به تنهایی نمی تواند بدن را به طور کامل در برابر سرطان پوست محافظت کند.

استفاده از کرم ضد آفتاب باید همراه با مراقبت های خاصی انجام شود تا اثربخش باشد. استفاده از لباس آستین بلند، دستکش، کلاه، عینک آفتابی و راه رفتن در سایه همراه با استفاده از کرم ضد آفتاب در پیشگیری از آفتاب سوختگی و ملانوم موثر است.

استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 توصیه شده است و لازم است هر 2 ساعت یک بار تجدید شود. افرادی که پوست روشنی دارند بیشتر در معرض سرطان پوست هستند. استفاده از کرم ضد آفتاب برای نوزادان و کودکان نیز الزامی است.

نتایج این تحقیقات در نشریه Nature Materials منتشر شده است.

منبع :