خلق رنگ بال پروانه و طاووس با فناوری نانو

یک هنرمند خلاق با ترکیب فناوری نانو و هنر، موفق به خلق رنگ آبی – نقره ای موجود روی بال پروانه رنگین کمان و پرطاووس شده است.

خلق رنگ بال پروانه و طاووس با فناوری نانو

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینتیفیک، رنگ آبی نقره ای موجود روی بال پروانه در طیف رنگی وجود ندارد. یک نقاش سانفرانسیسکویی به نام کیت نیکولز با تلفیق علم و هنر موفق به خلق این رنگ شده است. این نقاش زبر دست تجربه بیش از یک دهه کار با رنگ ها را دارد و معمولا با استفاده از روغن بذرکتان، اکسید سرب و رزین، رنگدانه های موردنظر را خلق می کند.

بیشتر رنگ ها از رنگدانه ها تولید می شوند. رنگدانه ها با توجه به ترکیباتشان، طول موج های خاصی از نور را جذب می کنند و طول موج هایی که جذب نمی شود، را منعکس می کنند. برای ساخت رنگ آبی – نقره ای، از نانوذراتی استفاده شده است که کوچکتر از طول موج نور مرئی هستند. این ذرات، طول موج نور را کوچکتر می کنند و نور را به اطراف پراکنده می کنند. نور منعکس شده با توجه به شکل، اندازه، موقعیت و زاویه ناظر و منبع نور، متفاوت می شود.

این هنرمند برای تکمیل کار خود با یک تیم از فیزیکدانان دانشگاه برکلی همکاری کرد و پس از چند مرحله طولانی آزمون و خطا، نانوذراتی به شکل توپ فوتبال طراحی کرد که در یک حلال آلی به صورت معلق قرار می گیرند. این روش سبب می شود که بتوان این پوشش را روی شیشه قرار داد. نیکولز از شیشه های مثلثی شکلی استفاده کرد که از یک طرف لولا می شوند و مانند بال پروانه هستند. این مثلث شیشه ای در برابر نور خورشید مانند بال پروانه مورفو (رنگین کمان) می درخشد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب