ساخت میکروچیپ‌هایی که برق بیولوژیک تولید می‌کنند

محققان برای اولین بار موفق به ساخت میکروچیپ‌های رایانه‌ای شدند که قادر به تولید انرژی بیولوژیک مانند سلول‌های زنده بدن هستند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا منطقه خراسان، پژوهشگران معتقدند که ساخت میکروچیپ‌های بیولوژیک در آینده نزدیک به پزشکان اجازه می‌دهد تا حسگرها و ابزارهای درمانی لازم را بدون نگرانی از منبع تامین انرژی ، در بدن قرار دهند.

محققان به کمک تکنولوژی منحصربه‌فرد تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریکی موفق به ساخت میکروچیپ‌هایی شدند که مانند سلول‌های بدن از ATP یا مولکول‌های ذخیره انرژی بدن توسط آنزیم ATPases ،انرژی مورد نیاز برای فعالیت را تامین می‌کند.

آنها معتقدند که در فعالیت تامین انرژی در بدن با شکستن مولکول ATP در فرایند پمپاژ یون‌های سدیم و پتاسیم از غشای سلولی، مقداری انرژی الکتریکی نیز آزاد می‌کنند.

پروفسور کن شفرد، مهندس الکترونیک از دانشگاه کلمبیا اظهار کرد: پمپ‌های یونی در سلول‌های بدن مانند تجهیزات الکترونیکی در سیستم‌های رایانه‌ای امروزی کار می‌کنند.

وی در ادامه افزود: در آزمایش‌های انجام شده مشخص شد که در حضور ATP پمپ‌های سلولی حدود 78 میلی‌ولت انرژی معادل نیروی مورد نیاز جهت فعالیت یک میکروچیپ رایانه‌ای را تولید می‌کنند.

محققان معتقدند که ضریب تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریکی در پمپ‌های سلولی حدود 14.9 درصد است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب