کنترل فضاپیمای روسیه با ماهواره برای نخستین بار

یک فضاپیمای باری بدون سرنشین روسی روز گذشته (دوشنبه) به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال شد و در این حین یک ارتباط رادیویی با ماهواره ارتباطات و پخش Luch-5B برقرار کرد.

کنترل فضاپیمای روسیه با ماهواره برای نخستین بار

به گزارش سرویس علمی ایسنا، فضاپیمای پروگرس MS به همراه 2.8 تن محموله شامل سوخت، آب، مواد غذایی و سایر تدارکات از مجموعه پروازی بایکنور قزاقستان به فضا پرتاب شد و قرار است فردا (چهارشنبه) به ایستگاه فضایی الحاق شود.

این نخستین باری است که یک ارتباط موفق میان فضاپیمای پروگرس و سیستم ماهواره‌ای Luch انجام می‌شود.

به گفته مرکز کنترل ماموریت روسیه، این فضاپیما پس از 9 دقیقه از پرتاب با موفقیت به مدار مطلوب وارد شد.

این نخستین پرواز نسخه اصلاح شده پروگرس بود که بیش از دو دهه به خدمت پرداخته است. نسخه جدید پروگرس MS بطور کامل دیجیتال بوده و دارای سیستم الحاق ارتقایافته است.

مجموعه‌ای از سه ماهواره بازپخش، اجازه برقراری ارتباط با فضاپیما را در هر نقطه از مدار آن می‌دهد و این کار تنها در قلمرو روسیه انجام نخواهد شد.

آخرین بار از ماهواره‌های بازپخش Altair برای راندن یک فضاپیما در نخستین و آخرین پرواز مداری شاتل Buran شوروی سابق در سال 1988 استفاده شده بود. آن‌ها همچنین ارتباط خود را با ایستگاه فضایی میر حفظ می‌کردند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
حرکت نوسانی ( قسمت دوم ) از فیزیک چهارم تجربی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم تجربي)
دبیر : حسین ناصحی