همگام با امتحانات نیم‌سال اول (7)

با مطالعه‌ی منظم در طول نیم‌سال، اکنون در آستانه‌ی امتحانات کار بسیار ساده‌ای در پیش خواهد بود.

همگام با امتحانات نیم‌سال اول (7)

افزایش تمرکز

با مطالعه‌ی منظم در طول نیم‌سال، اکنون در آستانه‌ی امتحانات کار بسیار ساده‌ای در پیش خواهد بود. افزایش تمرکز راهکار اصلی ساده شدن این معادله است. اگر در زمان امتحانات نیاز به مطالعه و مرور افزایش می‌یابد، باید فکر‌های خوبی برای افزایش تمرکز هم در سر داشته باشیم.

افزایش تمرکز در وجه بیرونی، چالشی بزرگ‌تر نسبت به وجه درونی آن است. عوامل برهم‌زننده‌ی تمرکز در وجه بیرونی بیش‌تر وجود دارند و حذف کردن آن‌ها نیاز به تلاش بیش‌تری دارد؛ اما با توجه به اراده‌ی قوی دانش‌آموزان برای موفقیت در امتحانات، قطعاً این چالش هم به‌سادگی قابل حل خواهد بود.

هم‌چنان توجه به نظم محیطی در زمان مطالعه در این‌جا نیز اهمیت زیادی دارد. تلاش کنید تا در زمان مطالعه تمام ابزارهایی را که در یک بازه‌ی مطالعه به آن‌ها احتیاج دارید در کنار خود بگذارید تا برای جمع‌آوری هر کدام از آن‌ها محل مطالعه‌ی خود را ترک نکنید. کتاب، جزوه، دفتر و کاغذ و نوشت‌افزار و برگه‌های امتحانی و منابع کمک‌درسی هر درس باید در زمان مطالعه قابل دسترس باشند و خوش به حال دانش‌آموزان منظمی که از محل قرارگیری هر کدام از این‌ها در اتاقشان باخبرند!

ابزار‌های ارتباطی مانند تلفن همراه و ثابت، ابزار‌های تکنولوژیک مانند کامپیوتر شخصی، لپ‌تاپ و تبلت و هر عامل دیگری که دانگی از شش دانگ حواس شما را در اختیار بگیرد، باید تا پایان زمان مطالعه‌ی شما در صف انتظار قرار بگیرد. قرار کاری شما با کتاب‌ها و جزوات، مهم‌ترین قرار‌های کاری شما در روز‌های اخیر هستند.

افزایش تمرکز در هر دو وجه خود ساده و نیازمند انگیزه است. یک روش موفقیت‌آمیز همیشه تأثیر خود را خواهد گذاشت. این‌که فقط یک روز از تأثیر آن بهره‌مند شویم یا یک سال تحصیلی کامل، به روش وابسته نیست، به اجرای ما وابسته است.